Zvolení nového papeže vyvolalo nadšení, ale i opatrná očekávání

politika

Katolická církev zažila historický zlom. Po smrti papeže Františka byl za 267. nástupce sv. Petra zvolen kardinál Robert Prevost, vůbec první papež pocházející z USA. Přijal jméno Lev XIV. a přestože má americký původ, jeho duchovní i profesní kořeny sahají hluboko do Latinské Ameriky.

Zvolení nového papeže vyvolalo nadšení, ale i opatrná očekávání
Papež Lev IV.
10. května 2025 - 06:03

Dne 8. května 2025 se svět dozvěděl jméno nového papeže. Robert Prevost, narozený v Chicagu roku 1955, byl zvolen papežem Lvem XIV. Jedná se o první případ, kdy nejvyšší hlavou katolické církve se stal občan Spojených států amerických.

Sám nově zvolený papež se na balkóně baziliky sv. Petra ve Vatikánu představil jednoduchým pozdravem v italštině a španělštině: „Pace a voi. Que la paz esté con ustedes“, tedy „Pokoj vám“. Překvapivě však ve svém úvodním projevu nepronesl ani slovo anglicky.

Výběr jména „Lev“ není náhodný a odkazuje na papeže Lva XIII. (1878–1903), který se zasadil o sociální reformy a otevření církve moderním myšlenkám. Symbolicky tak nový papež zřejmě naznačuje kontinuitu se sociální naukou církve, ale možná i návrat k určité důstojnosti a tradici. Dále to naznačuje i fakt, že si oblékl tradiční červený plášť, který papež František v roce 2013 záměrně odmítl.

Ačkoli je Prevost Američan, značnou část svého života a církevní kariéry strávil v Peru. V 80. letech působil jako misionář v Trujillu, později jako představený augustiniánské provincie i rektor teologického semináře. V roce 2015 dokonce přijal peruánské občanství.

Do Vatikánu jej povolal papež František v roce 2023, kde se stal prefektem Dikasteria pro biskupy a také předsedou Papežské komise pro Latinskou Ameriku. V únoru 2025 jej František jmenoval kardinálem-biskupem, čímž jej symbolicky postavil do první linie potenciálních nástupců.


Zpráva o zvolení amerického papeže vyvolala v USA silné emoce. Donald Trump se na své platformě Truth Social vyjádřil nadšeně.

„Cítím obrovskou čest. To je vzrušující okamžik. Pro naši zemi je to obrovská pocta. Těším se na setkání s papežem Lvem XIV., bude to mimořádný okamžik,“ napsal Trump.

„Miliony amerických katolíků se za něj budou modlit. Ať mu Bůh žehná,“ okomentoval zvolení nového papeže na síti X viceprezident USA J.D. Vance.

Americká média ale poukazují na rozdíly mezi papežem a současnou republikánskou vládou. 

„Ačkoli pochází z Chicaga, jeho poselství o míru a dialogu ostře kontrastuje s agendou americké administrativy. Nelze vyloučit budoucí napětí,“ uvedl server Politico. 

Některé záznamy naznačují, že Prevost v minulosti volil v republikánských primárkách, avšak jeho údajný profil na síti X kritizoval Trumpovu politiku, čímž vyvolal nejistotu ohledně jeho skutečné ideologické orientace.

Navzdory osobnímu stylu odlišnému od papeže Františka se zdá, že nový papež hodlá pokračovat v mnoha jeho reformních krocích. V roli prefekta prosazoval začlenění žen do rozhodovacích struktur církve a otevřenou diskuzi o kontroverzních otázkách, jako je např. přístup k LGBTQ+ věřícím, byť v této oblasti zachovává tradiční postoje.

Psali jsme:

Zvláště důležitá je jeho podpora „synodality“, tedy myšlenky širšího zapojení laiků a duchovních do rozhodování, která byla klíčovým prvkem Františkova pontifikátu.

Jak upozornila BBC, během svého působení v Peru čelil Prevost obvinění, že pomáhal zakrývat sexuální zneužívání uvnitř církve. Obvinění nebyla nikdy oficiálně potvrzena a Vatikán je rázně odmítl, ale aktivisté z řad obětí na tento případ znovu upozornili po jeho zvolení.

Zvolení papeže Lva XIV. přichází v době hluboké nejistoty ohledně pozice USA ve světě. V tomto smyslu jeho americké kořeny i zkušenosti z Latinské Ameriky mohou znamenat snahu o globální vyváženost. Jak upozorňuje agentura AP, tabu o „americkém papeži“ padlo, protože 21. století si žádá nové přístupy.

Otázkou zůstává, jak se nový papež postaví k napětí mezi konzervativními americkými katolíky a progresivním vedením Vatikánu. 

„Možná se nebude vyjadřovat tak tvrdě jako František, ale to neznamená, že bude méně odhodlaný k reformám,“ pronesl směrem k novému papeži konzervativní komentátor Ramesh Ponnuru.

Volba Roberta Prevosta představuje zlomový okamžik v historii katolické církve. Ukazuje, že původ již není překážkou, pokud je doplněn hlubokou vírou a službou v rozmanitém světě. 

A jak řekla jedna z věřících, Rosario Gonzalesová: „Na národnosti nezáleží. Papež je papež.“

(Chmelík, Guancha.cn, foto: aiko)


Anketa

Vadí Vám, že prezident Pavel stále nevyhlásil termín podzimních voleb do Poslanecké sněmovny?