Izrael zaútočil, Írán přežil. Režim nezkolaboval, ale jen se zatvrdil

zprávy

Izrael vypustil stovky raket, zničil klíčová jaderná zařízení a zabil elitní velitele. Přesto se íránský režim nezhroutil. Naopak. Tvrdé křídlo se semklo, opozice umlkla a svět je v šoku. Co dělá Írán tak odolným?

Izrael zaútočil, Írán přežil. Režim nezkolaboval, ale jen se zatvrdil
Ilustrační foto
27. června 2025 - 06:22

Izrael zahájil 13. června 2025 operaci „Rising Lion“, masivní úder proti íránskému jadernému programu, vedení Revolučních gard a velitelským centrům. Podle analytiků šlo o největší koordinovaný vojenský zásah proti Íránu v novodobé historii. Cílem bylo zasadit režimu smrtelnou ránu, ochromit jeho infrastrukturu, zabít jeho mozky a vyvolat vnitřní rozvrat. Jenže plán nevyšel. Írán sice utrpěl těžké ztráty, ale režim přežil. A co víc, semkl se, konsolidoval a vyslal vzkaz: nejsme Irák, nejsme Libye. Přišli jste pozdě.

Podle analýzy řeckého serveru Pronews.gr nebyl výsledek izraelského úderu žádnou fatální ranou. Naopak, Írán těžil z týchž výhod, které tradičně chrání i samotný Izrael. Šlo o geografickou izolaci, soběstačnost klíčových sektorů a především dlouhodobou přípravu na podobný scénář. 

„Írán měl stejné výhody jako Izrael. Není snadné ho izolovat, ani vojensky pokořit,“ píše server ProNews. I přes ztráty se znovu potvrdilo, že teokratický režim v Teheránu není závislý na vnější pomoci a má silné zkušenosti s krizovým řízením.

Operace Izraele byla logisticky perfektně připravena. Stovky letounů napadly přes sto cílů, včetně hlavního jaderného zařízení v Natanzu a výzkumného centra v Isfahánu. Zabití šesti jaderných vědců mělo přerušit vývoj bomby, zničení velitelských stanovišť mělo rozložit velení. Ale skutečný účinek byl spíše symbolický než strategický. Írán sice neprovedl okamžitou masivní odvetu, ale vyčkal, analyzoval a soustředil se na domácí stabilizaci. Oproti očekávání nenastal chaos a nastoupila ocelová pěst Revolučních gard.


Pokus Izraele podnítit zhroucení režimu zevnitř se ukázal jako zásadní omyl. Místo aby oslabily tvrdé křídlo, útoky posílily vnitřní kohezi režimu. Podle Wall Street Journal i Financial Times došlo k dalšímu upevnění vlivu Revolučních gard v hospodářství i bezpečnostních složkách. Elity se semkly, umírněná opozice byla umlčena, a stovky lidí byly zatčeny za údajné „spojení se Západem“. Odveta, kterou Írán později provedl, byla sice omezená (hlavně v podobě raket a dronů mířících na jižní Izrael), ale napáchala méně škody než očekávání.

Zásadním faktorem přežití Íránu je decentralizovaná struktura velení. Vojenské jednotky jsou rozptýlené, velení je schopné fungovat v izolaci a velitelské kryty jsou chráněny v podzemních komplexech. Ironicky i fakt, že se Teherán nikdy plně nespoléhal na sofistikované západní technologie, se ukázal jako výhoda: neměli co ztratit. A i když mezinárodní sankce devastují ekonomiku, režim si vyvinul alternativní sítě, od obchodování přes Irák až po černý trh se surovinami.

Íránští spojenci jako Hizballáh nebo šíitské milice v Iráku se tentokrát do boje nezapojili. Mnozí to považovali za slabost, ale právě absence širšího konfliktu umožnila Teheránu vyhnout se plnohodnotné válce. Režim se nemusel rozmělňovat v boji na více frontách a mohl se soustředit na udržení moci doma. Obyvatelé se sice potýkájí s výpadky elektřiny, výbuchem inflace a represí, ale vývoj paradoxně potvrdil mantru íránského státu, a to že vnější tlak legitimizuje vnitřní tvrdost.

Diplomatická scéna je nyní na mrtvém bodě. Jednání o jaderném programu se zhroutila, EU i IAEA ztratily přístup k inspekcím a USA veřejně uznaly, že Írán je dnes blíže jaderné zbrani než kdykoliv dříve. Zároveň ale nemá Západ kapacitu ani vůli vést další válku na Blízkém východě. Írán tedy přežil, ale za cenu naprosté mezinárodní izolace.

Psali jsme:

Celý konflikt tak nevede ke změně režimu, ale k jeho radikalizaci. Izrael nezískal strategickou výhodu, pouze poslal varování. Írán neutrpěl smrtící ránu, jen další důvod, proč se nikdy nespoléhat na dialog se Západem. A svět mezitím sleduje, jak se ve stínu jaderného programu formuje nový status quo, který je cynický, represivní a bezvýchodný.

(Beneš, ProNews.gr, foto: zai)


Anketa

Je podle Vás dobře, že se strana PRO rozhodla pokračovat v předvolební spolupráci s SPD?

Ano 78%
transparent.gif transparent.gif
Ne 6%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 7%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 9%
transparent.gif transparent.gif