Povinná vojenská služba? Bundeswehr chystá expanzi

zprávy

V posledních letech se Bundeswehr neustále zmenšoval, ale nyní se plánuje jeho rozšíření. V dohledné době by mohly být desítky tisíc lidí povolány k povinné vojenské prohlídce, informuje německý deník Handelsblatt.

Povinná vojenská služba? Bundeswehr chystá expanzi
Ilustračí foto
14. června 2024 - 07:03

I když s návratem povinné vojenské služby v Německu současná koalice (tzv. Ampel-Koalition) nepočítá, ministr obrany Boris Pistorius (SPD) chce, aby se mladí lidé alespoň zamysleli nad možností sloužit ve zbrani. Muži i ženy, kteří dosáhnou věku pro vojenskou službu, by měli obdržet dotazník. Muži jsou povinni jej vyplnit a uvést, zda jsou ochotni a schopni sloužit v Bundeswehru. Ženy to mohou udělat dobrovolně. Pistorius uvedl, že je třeba ještě vyřešit, jak získat potřebné údaje.

Své plány představil Pistorius ve středu v obranném výboru Spolkového sněmu a následně také veřejnosti. Svůj návrh zdůvodnil bezpečnostní situací a faktem, že Rusko pokračuje ve zbrojení a do roku 2029 by mohlo být schopné zaútočit na některou z členských zemí NATO, uvádí deník Handelsblatt.com.Tento krok přichází v době, kdy rostou obavy z bezpečnostních hrozeb a mezinárodní situace se stále vyostřuje. Plánovaný dotazník má pomoci identifikovat ochotné a schopné jedince, kteří by mohli přispět k obraně země.

Psali jsme:

Pistorius zdůraznil, že návrat povinné vojenské služby není na pořadu dne, ale chce připravit půdu pro případné budoucí potřeby. Tento krok by mohl znamenat významnou změnu v přístupu k obraně země a zvýšit připravenost Bundeswehru čelit novým výzvám.

(jk, handelsblatt.com, rerpo: Bundeswehr)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?