Zanikne ODS? Motoristé jsou na cestě se zmizíkem v ruce

politika

Dosluhující europoslanec a výrazná tvář tradiční ODS Jan Zahradil je velmi nespokojený se současným směřováním ODS v rámci koalice SPOLU a opakovaně vyzývá ke spolupráci s hnutím ANO a nově i s Filipem Turkem a Motoristy.

Zanikne ODS? Motoristé jsou na cestě se zmizíkem v ruce
Filip Turek, Petr Macinka
13. června 2024 - 07:22

Jan Zahradil v rozhovoru pro zpravodajský server iDnes.cz zhodnotil volby do Evropského parlamentu jako ztrátu pro ODS, která přišla o jednoho europoslance. Podle Zahradila by místo spolupráce s KDU-ČSL a liberální TOP 09 měla ODS raději spolupracovat třeba s Motoristy. Šéf ODS Petr Fiala to odmítá s tím, že úspěch Motoristé jen těžko zopakují v dalších volbách a koalice SPOLU funguje dobře a pro ODS je prospěšná.

„Dvě zcela odlišná hodnocení eurovoleb, byť ve stejném mediálním titulu. Doporučuji srovnat, je to užitečné,“ napsal Zahradil ke svému rozhovoru a na svém facebooku zveřejnil následující srovnání:

(z facebookového profilu Jana Zahradila)

Svoji nespokojenost s vládou a spojením ODS v koalici SPOLU vyjádřil i v rozhovoru pro server prahain.cz.

„Výsledky voleb jasně ukázaly, že v České republice bublá podprahová nespokojenost s výkonem současné vlády, která je i mojí vládou. Doufám, že ji volební výsledek trochu probere. Ukazuje se, že jako ODS nejsme hlavními benefienty v koalici SPOLU. Když se podívám na výsledky, tak vidím, že jsme o jeden mandát přišli. Máme o jeden méně, místo čtyř máme tři. Zatímco TOP 09 měla dva mandáty a opět má dva mandáty. To je podle mě jasný důkaz toho, kdo z existence koalice SPOLU profituje a kdo platí ty náklady,“ napsal Zahradil, který působil v Evropském parlamentu od vstupu České republiky do Evropské unie nepřetržitě dvacet let.„Byl jsem europoslancem dvacet let. Už před rokem jsem oznámil, že nebudu znovu kandidovat. Připravil jsem se na okamžik, kdy odejdu z Evropského parlamentu s dostatečným předstihem. Teď si dám půl roku pauzu, ale nudit se rozhodně nebudu. Mám domluvené spolupráce s několika zahraničními think-tanky. Jeden chci založit i u nás v Česku. Jeho zaměření se bude týkat vztahů s Asií. Budu se tedy věnovat zahraničním vztahům, ostatně jako jsem to dělal vždycky,“ uvedl Zahradil.

Psali jsme:

V politických kuloárech však už nyní zaznívají hlasy, že by Zahradil mohl příští rok kandidovat za Motoristy do sněmovních voleb. V této optice a s přihlédnutím k tomu, že stále více členů ODS odmítá směřování a vedení Petra Fialy, je velmi možné uvažovat o scénáři, že současná ODS jednoho dne zcela zmizí z české politické mapy a bude nahrazena novu "hvězdou" na naší politické scéně vedenou právě Petrem Macinkou a Filipem Turkem za výrazné podpory někdejšího prezidenta Václava Klause a jeho věrných občanskodemokratických a také nutno dodat vlivných a ekonomický silných stoupenců.

(hýbl, prvnizpravy.cz, repro: xtv)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?