Jiří Baťa.: Moravec si samým blahem dost možná cvrnknul i do „textilu“.

KOMENTÁŘ

Vydání Otázek Václava Moravce dne 10.11.2019  bylo, resp. muselo být velmi pikantní a to hned ze dvou důvodů.

12. listopadu 2019 - 07:00
První, že pan Moravec hned v úvodu přítomným hostům s neskrývanou radostí oznámil, že podle „průzkumu“ společnosti Kantar CZ, by se Tomio Okamura s hnutí SPD, resp. Svoboda a přímá demokracie už nedostal do Sněmovny, protože by získal jen 4,5 % hlasů Navíc prý Okamurovi voliči přecházejí k hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího, resp. k ANO 2011. K Andreji Babišovi se prý zase přiklánějí především starší voliči. Co hlavní je prý ale zjištění, že do Sněmovny by se nedostala ani ČSSD, které stejně jako Okamurovo SPD, získalo jen 4,5 procenta.
    
V celkovém přehledu by hnutí ANO 2011 podle průzkumu společnosti Kantar CZ získalo 31,5 procenta hlasů, druzí Piráti by obdrželi 17 procent. Podle společnosti Kantar CZ dnes k Pirátům prý zase přecházejí voliči ČSSD. Ti vedle Pirátů dávají přednost také Babišovi. Třetí by skončila ODS s 12,5 procenty, k nim však zřejmě nikdo nepřichází. Pomyslnou bramborovou medaili by také obdrželi komunisté se 7 procenty hlasů. Pátá TOP 09 by získala 6 procent hlasů a KDU-ČSL a STAN by podle průzkumu získaly 5 %  hlasů. Zjištění o „stopce“ pro SPD a ČSSD muselo panu Moravcovi přinést nemalý kopec radosti a obávám se, že mu to přivodilo i cvrnknutí do spoďárů.
    


Nerad bych panu Moravcovi boural bábovečky a kazil dětinskou radost, ale jeho radost je až příliš jednostranná a krátkodobá. Poněkud mu k jeho škodě nedochází, že jakkoli mu společnost Kantar CZ způsobila radost, je to radost jen s jepičím trváním, protože existuje jiný „průzkum“,  např. od společnosti STEM, podle které se nejen mění hodnota získaných procent u některých subjektů, ale hlavně se změní radost ve zklamání u pana Moravce. To se projeví  především ve významné změně získaných procent pro panem Moravcem tolik nenáviděné SPD, které by získalo 7,9 procent proti 4,5 % podle průzkumu společnosti Kantar CZ. Aby toho nebylo málo, pak i ČSSD by se ještě dostala do Sněmovny a to s 6,4 %! Naopak nepochybně velkým zklamáním pro pana Moravce musí být také zjištění, že do Sněmovny by se nedostalo STAN a TOP 09 s 3,8, resp. 3,7 procenty. Poněkud jiný je také průzkum  společnosti Median s.r.o,. podle které by byly výsledky průzkumu následující: ANO 2011 30,5 %, Piráti 12,5 %, ODS 11,5 %, SPD 8,0 %, ČSSD 7,5 %, KSČM 7,0 %. STAN a TOP 09 shodně po 6,0 %, ale KDU-ČSL už jen 4,5 %, Zelení  2.0 %, Trikolóra 1,5 %, ostatní celkem 3,0%.
  
Z uvedeného vyplývá, že pan Moravec se  celkem pochopitelně, ztotožňuje s výsledky průzkumu, které pro něj samotného mají větší politickou validitu. Udělali mu, sice jen krátkodobou, přesto radost a to až takovou, že s tímto zjištěním „vylezl“ ve svém vydání OVM hned na úvod pořadu. Měly to být asi bomba, ale jak na to reagovali přísedící hosté nevím, pořad jsem nesledoval. Protože ale přítomní hosté byli politici tzv. „par excellence“ (Přibáň, Pavel a Jourová), byla odezva nepochybně příznivá. Škoda jen, že pan Moravec se raduje z něčeho, co je pro většinu občanů naprosto zřejmé a sice, že výsledky průzkumu společnosti Kantar a jejich věrohodnost jsou takové, jaké si zadavatel přeje mít. Ostatně to se netýká jen společnosti Kantar CZ, ale i těch ostatních. Pravda je totiž zpravidla vždy někde uprostřed.

Jiří  Baťa
 Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 73%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 13%
transparent.gif transparent.gif