Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

EK podezřívá Budapešť z boje nikoli s koronaviry, ale s demokracií!

EK podezřívá Budapešť z boje nikoli s koronaviry, ale s demokracií!

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová varovala členské státy EU, že ve jménu boje proti koronaviru by neměly zrazovat evropské hodnoty a svobody, píše Le Figaro.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně EK
2. dubna 2020 - 10:10

Prohlášení šéfky Evropské komise je určeno zejména Maďarsku, kde premiér Viktor Orbán získal díky zákonu o mimořádných událostech téměř neomezenou moc.

„Evropská unie je založena na hodnotách svobody, demokracie, právního státu a dodržování lidských práv. To jsou naše společné hodnoty. Musíme je respektovat a chránit je i v těchto těžkých dobách,“ řekla von der Leyenová. Podle ní by všechna nouzová opatření měla být přiměřená a uplatňována pouze v případě nutnosti.

(Ale co když je právě svěřená pravomoc Orbánovi vydávat dekrety onou nutností? A pokud Maďaři dospěli k názoru, že ano, tak by se mělo s kritikou počkat až krize odezní a na to, jak bude poté Orbán postupovat. Navíc, když se vedení EU ohání vzletnými slovy o hodnotách, lidských právech a demokracii - je obtížné z nich vynechat právo na zdraví a život - a vzhledem k tomu, jak EU hanebně selhala v solidátní pomoci těm nejpostiženějším zemím-členům, zní tato slova představitelky "neschopných" eurobyrokratů jako mlácení prázdné slámy - pozn. red.).

Podle publikace předsedkyně Evropské komise ve svém prohlášení nejen připomíná obecný řád, ale také konkrétně varuje Budapešť, kde byl v pondělí přijat zákon o poskytnutí neomezené a moci premiérovi Viktoru Orbánovi. „Po mnoho let jsem snil o Spojených státech Evropy," řekl bývalý italský premiér Matteo Renzi. „Proto mám právo a povinnost říci, že po tom, co Orbán udělal, musí EU zasáhnout a přimět ho, aby změnil názor." Renzi rovněž vyzval k vyloučení Maďarska z Evropské unie (nutno ale opět zdůraznit, že je to jen názor bývalého italského premiéra - kolik Italů dnes "sní o Spojených státech Evropy" by možná byla zajímavá otázka pro průzkum mezi obyvatelstvem tak těžce zasaženého poloostrova koronavirem - pozn.red.)


Francouzské noviny zdůrazňují, že zatím Evropská komise nehodlá Budapešť stigmatizovat: upřednostňuje globální přístup a vyjadřuje svůj názor na otázku právního státu. Řídící orgán EU dále provádí hloubkovou analýzu nouzových opatření přijatých v různých členských státech EU. Podle vysvětlení zástupců komise se chystají „prostudovat přijaté zákony a jak jsou implementovány“, přičemž naznačují, že se zákon a jeho implementace v terénu nemusí shodovat. Audit neobejde ani Belgii, kde před týdnem získala premiérka Sophie Vilmesová na šest měsíců zvláštní pravomoci. „Pokud budeme muset jednat, budeme jednat," varoval jeden evropský diplomat.


Evropská rada v současné době nepokračuje v diskusi o situaci v oblasti právního státu v Maďarsku a Polsku, ačkoli byl proti oběma státům zahájen postup podle článku 7 Smlouvy o EU. Evropské ministerské zasedání bylo zrušeno kvůli pandemii koronaviru. Le Figaro zdůrazňuje, že postup podle článku 7 má svá omezení: rozhodnutí musí být přijato jednomyslně všemi členskými státy EU, takže pokud Maďarsko a Polsko vystoupí jako jednotná fronta, nebudou se moci uplatnit žádné sankce.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)