Martin Kupka: Proti internetovým predátorům musíme bojovat

KOMENTÁŘ

Občanští demokraté na tiskové konferenci představili návrh na zpřísnění trestů pro internetové predátory a představili také preventivní programy, které se zabývají právě bezpečností dětí na internetu.

28. února 2020 - 07:00
„ODS přináší novinky z oblasti digitalizace veřejné správy. Uvědomujeme si ale i odvrácenou tvář elektronické komunikace. Je nám jasné, že je potřeba předcházet rizikům na internetu – zneužití sociálních sítí nebo nebezpečnému sledování, zejména u té kategorie dětí, která si zaslouží největší ochranu. Proto přicházíme s iniciativou v rovině prevence i trestního práva, abychom byli připraveni na rizika, která na děti čekají,"doplňuje místopředseda Martin Kupka.

„Za prvé považuji za nutné vyzvat odpovědné orgány, aby dbaly na dodržování pravidel, která přišla v rámci GDPR. Zároveň navrhneme úpravu trestního zákoníku tak, aby bylo rozlišeno, zda jsou obětí nebezpečného chování na internetu ty nejmladší děti do 15 let, nebo starší. Některé paragrafy v tuto chvíli nedělají rozdíl mezi 12letou a 17letou obětí. My přijdeme s návrhem, který posune vyšší sazby trestů pro případy, kdy jsou oběti mladší patnácti let. Chceme také začít diskuzi o rozšíření definice stalkingu, která je v současné chvíli nedostatečná právě v případě, že se obětí tohoto chování stanou děti do 15 let," vysvětluje předseda ústavně právního výboru Marek Benda.„Zcela přirozeně učíme děti přecházet silnici a pohybovat se v reálném světě. A stejně tak bychom jim měli umět poradit, jak se pohybovat bezpečně i ve světě virtuálním. Nejen jako matka tří synů, ale i jako dlouholetá pedagožka velmi silně vnímám rizika, kterým dnes děti na internetu čelí, a s nimi související potřebu prevence. Proto jsem na podzim 2019 iniciovala projekt s názvem S nadhledem na síti, jehož jedna z kampaní – Dětství online – je zaměřená právě na děti a jejich rodiče, jejichž vzdělávání vnímám rovněž jako klíčové. Budu ráda, když náš projekt přispěje k osvětě a edukaci obyvatel nejen u nás, ale stane se inspirací i pro jiné městské části a obce," uzavírá starostka Prahy 5 za ODS Renáta Zajíčková.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 44%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 38%
transparent.gif transparent.gif