Adam B. Bartoš: Tajemné česko-izraelské fórum?

KOMENTÁŘ

Že by česká vláda za zády občanů domlouvala s Izraelem něco, co nemáme vědět? Taková myšlenka mne chtě nechtě napadne, když přemýšlím, proč mi ani po 14 měsících nebylo ministerstvo zahraničí ani úřad vlády schopno sdělit pár prostých informací týkajících se nedávno založeného Česko-izraelského fóra.

9. února 2013 - 07:00

O založení Česko-izraelského fora / Czech Israeli Forum (CIF) se mluví už ve společném česko-izraelském vládním prohlášení ze září 2011.

Tehdy ale ještě v obecné rovině, institut ještě nemá jméno. Zmínka v textu hovoří jen o jakémsi think-tanku / fóru, na jehož ustavení a podpoře se vlády shodly a které se má poprvé konat v listopadu 2011 v Praze.  

A skutečně. Dne 24. listopadu 2011 přijal místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg místopředsedu vlády a ministra pro strategické záležitosti Státu Izrael Moshe Ya´alona.

"Oba vicepremiéři dne 23. listopadu zahájili 2011 Česko - izraelské fórum. Expertní česko - izraelské setkání navázalo na společné prohlášení vlád České republiky a Státu Izrael o posílení spolupráce, zejména v oblasti vědeckotechnické, výzkumu, vývoje a inovací, které podepsali premiéři obou zemí. Hlavním tématem byla euroatlantická strategie pro Blízký východ," píše se v tiskové zprávě, které MZV u příležitosti návštěvy Ya´alona vydalo.

Společné prohlášení vlád ČR a Izraele z května 2012 pak formuluje sdílenou agendu jednotlivých resortů a v případě zahraniční politiky konstatuje, že "ministerstva zahraničních věcí budou též aktivně podporovat rozvoj trvalé spolupráce akademických institucí a intelektuálních center (think-tanků) na poli zahraniční politiky a bezpečnosti, včetně podpory česko-izraelského fóra, jehož ustavující zasedání se konalo v listopadu 2011 v Praze. Česká strana vítá ochotu izraelské strany uspořádat příští setkání v Izraeli během roku 2012/2013."

Ježto mne téma dlouhodobě zajímá, ptal jsem se měsíc po konání tohoto fóra, 20. prosince 2011, mluvčího MZV Víta Koláře, kde k této záležitosti najdu nějaké bližší informace a zda existuje nějaký výstup z tohoto zasedání v podobě sborníku či webové stránky.

"Nevím o žádném sborníku nebo webu. Měli jsme jen krátkou informaci na webu MZV," odepsal Kolář.

Kdo tedy organizaci zajišťoval, když MZV nic neví? ptám se dále a prosím Koláře, zda by mi sehnal požadované informace.

Zjistím, odpovídá Kolář.

Leč zjišťoval, ale k odpovědi se neměl. A i já věc pustil ze zřetele.

Když loni na jaře přicestoval do Prahy Benjamin Netanjahu s polovinou své vlády, můj zájem o česko-izraelské vztahy se oživil, napsal jsem několik textů a vzpomněl i na dosud nezodpovězenou otázku stran CIF.

Píši proto Kolářovi znovu, 12. června 2012. Úvodem připomínám naši starou korespondenci na toto téma a můj trvající zájem o odpověď. Argumentuji tím, že nedávná návštěva izraelského premiéra v ČR potvrdila (v textu podepsaného memoranda) existenci think-tanku s názvem Česko-izraelské forum, jehož první "ustavující zasedání" se konalo loni na podzim a další by se měla konat v letech 2012 až 2013. Zajímá mne vše, co se tohoto think-tanku týká.

Má nějaké webové stránky? Existuje nějaká jeho prezentace v papírové nebo elektronické podobě, kde by se více psalo o jeho záměrech, plánech, cíli, poslání apod? Probíhalo-li loni na podzim nějaké setkání, musí z něho být nějaký výstup, nějaký sborník nebo alespoň projevy či videozáznam nebo audiozáznam (vždyť to ministr Karel Schwarzenberg tehdy zahajoval). Jaký byl výsledek onoho setkání, kdo byl pozvaný, kolik tam bylo účastníků / posluchačů / mluvčích? Kam putovaly výsledky tohoto jednání (jakým resortům nebo jakým osobám)?
Jedná-li se o think-tank, pak mne zajímá, kdo založení inicioval, kdo ho řídí, kdo se na jeho činnosti podílí, jaké má zaměstnance, kde sídlí, jaké materiály vydává, jaké je jeho poslání v mezidobí mezi oficiálními jednáními, jak je financován apod. Prostě cokoli. Zatím se mi o něm ale nepodařilo najít téměř žádnou informaci, píšu Kolářovi. A připomínám mu, že mi odpověď slíbil už před více než půl rokem a stále nic.

"Než mi něco doputuje...," odpovídá Kolář, "think-tank bývá nevládního charakteru, všechny dotazy byste tak musel směřovat tam," svěřuje mi sladké tajemství.

Jako bych to nevěděl. Ale obracím se na MZV právě proto, že think-tank samotný je nedohledatelný a jediný, kdo o něm může něco tušit, je ministerstvo, když ministr jeho vznik s izraelskou stranou upekl a pak ho i zahajoval.

A zase téma pouštím ze zřetele, přece jen je více věcí, která mne zajímají a nemám tolik času, abych mohl obtýden bombardovat nemluvného Víta Koláře.

Obracím se na něj zase až za několik měsíců. Opět se ho ptám, zda se mu už něco podařilo zjistit. Dne 22. srpna 2012 mi odpovídá, že "k požadovanému dotazu žádné informace nemá". Po devíti měsících zjišťování mi tedy řekne, že nic neví?

Když MZV není ochotno komunikovat s novinářem, tož se obrátím rovnou na Úřad vlády. Uvidíme, jak se s dotazem popasují. 18. září 2012 píšu hned několika pracovníkům tiskového odboru vlády, připomínám genezi mého dotazu a "výsledky" komunikace s MZV. Dodávám, že považuji za skandální, když resort není ani po 3/4 roce schopen odpovědět primitivní dotaz.

"Můj dotaz se přitom týkal think-tanku ´Česko-izraelské forum´, jehož aktivity domlouval v Praze místopředseda vlády a pan ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se svým izraelským protějškem, první konference tohoto fóra se skutečně koncem loňského roku uskutečnila a pan ministr na ní vystoupil s projevem a připravovány jsou i další setkání této organizace. Proto jsem přesvědčen, že by MZV o této organizaci mělo něco vědět," postěžoval jsem si pracovníkům Úřadu vlády.

A pak zas už jen čekal na odpověď. Dne 30. října 2012 posílám dotaz znovu, protože odpověď stále nedorazila. A zase nic. Dne 22. listopadu dotaz opakuji potřetí.

Na třetí dotaz, tedy po více než dvou měsících, odpovídá konečně tiskový mluvčí vlády: "Dobrý den, víte, že jsme Vám na dotazy vždycky odpověděli. Omlouvám se za prodlení, stále čekám na informace, abych Vám mohl odpovědět. Děkuji za pochopení."

Sice tomu moc nerozumím (co je na tom tak těžkého?), ale krčím rameny. Možná se ptají na ministerstvu zahraničí, a proto to tak trvá.

Trochu naštván mluvčímu odepisuji, že nechápu, v čem je problém. V podstatě můj dotaz visí ve vzduchu už rok a stále žádná odpověď. "To je zvláštní, že Schwarzenberg řeční na ustavujícím setkání think-tanku, o kterém nikdo nemá žádnou informaci... Ale díky, že jste se alespoň ozval..."

Pár dní na to Michal Schuster volá, zřejmě reaguje na můj dovětek. Do telefonu se mi znovu omlouvá, že prý informace nemá k dispozici, sám musel vznést nějaké dotazy a čeká, až dostane odpověď. Až ji dostane, dá mi vědět.

Co se na to dá říci? Za měsíc jsou Vánoce, budu tedy velkorysý a ještě jim nějaký čas dám.

Leč Vánoce jsou pryč, rok se s rokem sešel, pryč je i leden a jsme v únoru. Od chvíle, kdy jsem se na CIF zeptal poprvé, už uplynulo bez pár dní 14 měsíců. Poprvé jsem se na něj zeptal v roce 2011 a ani v roce 2013 neznám odpovědi na mé dotazy. Moje trpělivost je u konce.

Nemám už sílu se doprošovat informací znovu - po osmé. Chtěl jsem napsal článek o Česko-izraelském fóru, protože mám pocit, že veřejnost by o těchto věcech informována být měla. Ale co se o něm dá napsat, když je tak dokonale utajené a zakonspirované, že o něm nikdo nic neví?

A to nepočítám, že jsem se v mezidobí na toto fórum vyptával řadových lidí z ministerstva zahraniční, které znám, případně dalších diplomatů z jiných institucí. Nikdo neví, nikdo o tom nikdy neslyšel.

Česko-izraelské fórum jako kdyby neexistovalo.

Aby mi bylo dobře rozuměno. Nemyslím, že by CIF vyvíjelo nějakou tajemnou činnost. Podivuji se jen nad tím, jak je pro občana (i občana - novináře) těžké získat požadované informace o tématu, které by jistě mohlo zajímat více lidí než jen samotného tazatele.

V době, kdy Česká republika navázala tak těsné vztahy s Izraelem, jaké nemají nikde jinde na světě (snad s výjimkou USA) obdoby, bych čekal v těchto záležitostech větší otevřenost vlády, která si otevřenost a transparentnost ostatně při svém vzniku dala do vínku.

Nebo snad vláda přece jen má co tajit? Urputné mlčení, jakého jsem svědkem, přece jen na mysl přivádí spekulace o tom, že má MZV k mlčení nějaký dobrý důvod. Třeba obavy z toho, že by na předložené informace reagovala veřejnost negativně...?

Že by česká vláda za zády občanů domlouvala s Izraelem něco, co nemáme vědět?

Psáno pro Prvnizpravy.cz
Adam B. Bartoš


Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 70%
transparent.gif transparent.gif
Ne 15%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 15%
transparent.gif transparent.gif