565 dní nezákonné vazby. O případu advokáta Ribára vyšla kniha

politika

Politický komentátor a novinář Patrik Eichler přiblížil čtenářům novou knihu, která je inspirována skutečným příběhem advokáta Martina Ribára, který nezákonně strávil ve vazbě 565 dní, dokud ho z ní definitivně nepřikázal propustit Ústavní soud SR.

565 dní nezákonné vazby. O případu advokáta Ribára vyšla kniha
Martin Ribár, advokát
16. prosince 2024 - 18:40

Leckterá severská detektivka by mohla závidět kvalitu novému románu vycházejícímu ze slovenské reality Matovičovy vlády. Příběh, který dnes můžeme číst jako politickou obžalobu, budeme moci za pár let číst jako kvalitní oddechovou literaturu na volný víkend. Že dnes jde o politickou obžalobu, ovšem vydavatel a hlavní hrdina knihy "565 - Příbeh nevinného muža, ktorý sa nevzdal", nijak nezastírá. 

Autorem knihy je slovenský spisovatel Peter Adamecký, předobrazem hlavního hrdiny Martina Fišera advokát Martin Ribár. Právě on strávil převážně v době Matovičovy vlády 565 dní ve vazbě a propuštěn byl až rozhodnutím Ústavního soudu v květnu 2021. Ve vazbě byl coby podezřelý z členství v organizované zločinecké skupině. Ústavní soud rozhodl, že byl ve vazbě nezákonně. Posouzení případu není věcí knižní anotace, ve slovenských médiích jsou k tématu snadno k dohledání desítky článků.



Autorova intence je zjevná - na Slovensku zkolabovala soudní kontrola vyšetřování nejzávažnější kriminality, někteří vysocí představitelé prokuratury, vlády i policie propadli dojmu vlastní neomylnosti a získali dojem, že mohou o své vůli rozhodovat o osudech druhých lidí. Kniha 565 v literárním tvaru ukazuje radikálně kritický pohled na éru vlády protificovského tábora v letech 2020–2023. 

Čtenář snadno dovodí, že šéf Speciální prokuratury Daniel Husár je alter egem šéfa Úřadu speciální prokuratury Daniela Lipšice nebo že místní oligarcha Jaro Holčák má svůj předobraz v Jaroslavu Haščákovi. Premiérem není nikdo jiný než Igor Matovič.



Důležité přitom je, že kniha není prvoplánovou agitkou, popisy psychického stavu vězněného Fišera psané zjevně dle Ribárových čerstvých vzpomínek jsou sugestivní, obrazy extatického chování premiéra zároveň komické a děsivé, popisy lámání obviněných nabídkami úlev autentické, tlak, jaký na stránkách zažívá Fišerova rodina, drtivý.

Psali jsme:

Adamecký píše čtivě a svižně, a když je třeba děj posunout vpřed, pomůže mu tajemná Společnost a její agenti, kterým nevadí, když je třeba, některou z románových postav z děje odstranit. 

(Patrik Eichler, repro: sita)


Anketa

Souhlasíte s požadavkem europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), aby byla hnutí SPD a STAČILO! označena za „extrémistická“?