Giorgia Meloni získává významnou pozici v Evropském parlamentu

politika

Italská premiérka Giorgia Meloni oznámila, že její pravicová politická skupina získala v Evropském parlamentu dostatek nových členů, aby předstihla liberální stranu Renew francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Giorgia Meloni získává významnou pozici v Evropském parlamentu
Giogria Meloniová
20. června 2024 - 11:20

Italská premiérka Giorgia Meloni oznámila, že její pravicová politická skupina v Evropském parlamentu, Evropská konzervativní a reformní strana (ECR), získala dostatek nových členů, aby předstihla liberální stranu Renew francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a stala se třetí největší skupinou v parlamentu. Tento posun by mohl významně narušit plány ostatních politických stran na rozdělení vrcholných pozic v Evropské unii, uvádí server Financial Times.

Meloni uvedla, že ECR se rozrostla na 83 členů po nedávných volbách do Evropského parlamentu, kde pravicové strany po celé Evropě dosáhly výrazných úspěchů. Pokud se strana Renew nezvětší do 4. července, bude to teprve podruhé za 40 let, kdy tři největší skupiny v parlamentu nebudou pocházet ze středu politického spektra. Tento nový pořádek by mohl zkomplikovat snahy předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen o zajištění druhého pětiletého funkčního období a změnit legislativní agendu EU do roku 2029.

„Volby posunuly těžiště Evropy doprava,“ prohlásila Meloni ve středu. „Myslím, že v současném parlamentu uvidíme změnu v přístupu k určitým politikám.“

Meloni dodala, že nyní pracuje na organizaci alternativní fronty proti levici a vyjednává s různými frakcemi v Evropském parlamentu, aby dosáhla konsenzu v různých otázkách. V prvních veřejných komentářích po rozporuplné večeři hlav evropských vlád EU v pondělí Meloni kritizovala šest lídrů, včetně Macrona a německého kancléře Olafa Scholze, za jejich pokus dohodnout se na jmenování tří nejvyšších představitelů EU na příštích pět let.Před večeří se Scholz, člen druhé největší skupiny v parlamentu Socialistů a demokratů (S&D), setkal s Macronem a lídry z Evropské lidové strany (EPP), největší frakce v parlamentu, aby rozhodli o svých kandidátech na tři vrcholné pozice. Scholz a Macron přezkoumali plány na druhé funkční období pro von der Leyen z EPP, bývalého portugalského socialistického premiéra Antónia Costu jako příštího předsedu Evropské rady a estonskou liberální premiérku Kaju Kallas jako příštího hlavního diplomata EU.

„Přišlo mi surrealistické, že někteří přišli s návrhy na vrcholné posty, aniž by nejprve reflektovali signály přicházející od občanů a jaká by měla být změna tempa v prioritách,“ uvedla Meloni. Dodala, že si pro Itálii nárokuje „roli nejvyšší úrovně“ v institucích EU.

Mezi novými členy ECR je ultranacionalistická strana AUR z Rumunska, jejíž předseda George Simion má zákaz vstupu na Ukrajinu a do Moldavska z bezpečnostních důvodů. Představitel Renew uvedl, že jednání s potenciálními spojenci pokračují a očekává, že strana se rozroste nad 80 křesel, která aktuálně drží.

Psali jsme:

EPP dala jasně najevo, že hodlá pokračovat ve své alianci s S&D a Renew, aby zajistila znovuzvolení von der Leyen jako předsedkyně komise. Tyto tři skupiny mají více než 400 hlasů v 720členném parlamentu, kde je pro její druhé funkční období potřeba jednoduchá většina 361 hlasů. Renew a S&D jasně uvedly, že nebudou vyjednávat s ECR, kterou považují za součást krajní pravice.

„Růst ECR na tom nic nemění. Platforma většiny má stále 55 procent hlasů,“ řekl představitel EPP. Diplomaté EU naznačili, že Meloni by mohla usilovat o vysokou pozici komisaře, přičemž jeden z nich uvedl: „Má vliv.“ Byla to chyba ji na večeři provokovat, ale nedostane místo u jednacího stolu pro tři nejvyšší posty v EU, dodali.

„Špatně odhadla situaci, protože ECR není součástí vládnoucí většiny. To je politická realita,“ uzavřeli.

(hýbl, Financial TImes, repro: facebook)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?