Jaroslav Štefec: Náhodná úmrtí samozřejmě existují ...

politika

Náhodná úmrtí samozřejmě existují. Stejně tak existují i normální sebevraždy, jejichž počet navíc v ČR v posledních letech až znepokojivě narůstá. Existují ale také „náhodná úmrtí“ a „normální sebevraždy“, z nichž nenáhodnost a nenormálnost čiší na sto honů.

Jaroslav Štefec: Náhodná úmrtí samozřejmě existují ...
Jaroslav Štefec
11. června 2024 - 04:20

Zvláště je-li člověkem, který měl údajně spáchat onu „normální sebevraždu“ předseda představenstva podivné kampeličky s názvem Podnikatelská družstevní záložna Robert Zelenka, píše na facebooku Jaroslav Štefec.

Nebudu rozebírat celou řadu podivností, kterých je v celé kauze víc než dost. Počínaje zapomenutým a nepřiznaným miliónem korun premiéra Fialy, záhadným „zmizením“ 14 miliónů eur, údajně určených na nákup munice pro Ukrajinu a vzápětí odnesených doslova „v igelitkách“, až po pečlivé mediální „zneviditelnění“ podivné osoby jménem Kamil Bahbouh, která podle dobře informovaných zdrojů ovládala tuto údajnou „kampeličku“ se 150 členy, většinou patřícími k zazobané partičce kolem jádra ODS.

Dovedu si docela dobře představit, že Robert Zelenka jak v záložně, tak v podivných finančních operacích, které přes ní probíhaly, hrál nezáviděníhodnou roli bílého koně, kývala a schvalovatele. Chápu jeho pocity strachu a frustrace, když se problémy začaly „provalovat“ a jemu začalo být jasné, že bude první „na ráně“. Jak z hlediska trestní odpovědnosti, tak (což je podstatnější) jako člověk, který toho ví o dění v záložně až příliš mnoho. A věřím, že ho tyto okolnosti skutečně mohly dohnat až k sebevraždě. ALE …


Policie okamžitě po nálezu Zelenkova těla vydala zprávu, že jde o sebevraždu a cizí zavinění je vyloučeno. Docela bych tomu věřil, kdybychom žili v normálním právním státě. A kdyby mi právě policie v roce 2010 nepodstrčila do auta pistoli s úmyslem mě obvinit z trestného činu nedovoleného ozbrojování a dostat mě do vazby. Že za tehdejší akcí stálo Vojenské zpravodajství, jehož šéfa jsem pěkně klepl přes prsty, když jsem mu překazil lukrativní kšeft na nákup výrazně předražených „obrněných“ vozidel nejprve pro zpravodajce a pak pro celou armádu, to už je druhá věc. Pro mě bylo podstatné, že ten nákup byl pro bezpečnost ČR stejně nesmyslný, jako současný nákup letadel F-35.

Ta vazba tehdejší policejní akce s podstrčenou pistolí na vojenské zpravodajství mě ale přivedla na zajímavou myšlenku. Pracovně jí říkám „záhada španělsky mluvícího muže z jižní Ameriky“, po němž policie údajně několik dní pátrala na základě podezření z přípravy jakéhosi strašlivého, ale jen velmi mlhavě definovaného „teroristického činu“. Zapálení nějakých autobusů, jak jsem pochopil z tajemně znějící policejní informace o jeho zadržení. No budiž.

Nemohl jsem si totiž nevšimnout poměrně výrazné podobnosti s kauzami Vrbětice, ricin, nebo střelbou na FF UK a dalšími. Včetně okamžitého poukazování na údajně výraznou „ruskou stopu“ v této záhadě (ta se tajemně objevila i v počátcích vyšetřování „střelby u filozofů“, aby ovšem vzápětí zašla na úbytě). Na celé záhadě kampeličky ODS totiž není vůbec podstatné, kolik miliónů jakých peněz a kam odteklo, ale kdo, proč a jak hodil do dosud hladce a bezproblémově fungujícího lukrativního kšeftu vidle.

Myslím, že právě tady je klíč jak k objasnění smrti předsedy představenstva kampeličky, tak ke „zmizení“ Bahbouha a potenciálním budoucím problémům Fialy a dalších podivných existencí, finančně s touto obskurní společností spojených. A že právě tady má kořeny i „jihoamerická“ kauza. Jednak jako kouřová clona, překrývající dění kolem kampeličky, jednak jako zástěrka věcí, které se kolem ní ještě stanou. Termín „zapálit autobus“ totiž může mít ve španělském překladu úplně jiný význam.

Navíc se mi fakt nezdá, že by Rusko posílalo do ČR připravovat a páchat teroristické útoky ausgerechnet snědého, španělsky mluvícího muže. Zvlášť když disponuje universálními agenty Čukem a Gekem. Tohle už je hodně mimo mísu reality zpravodajských operací a zavání to velkým podceňováním ruských schopností. Což se nám může velmi brzy těžce vymstít. Bez ohledu na medaili CIA, udělenou za věrné služby jistému nejmenovanému generálovi.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?