Borrell také učinil další překvapivé přiznání.
„Základny, které existují na libyjském pobřeží, již nejsou evropské základny, ale turecké a ruské. To není uspořádání, jaké jsme si v Středomoří představovali.“
Spolupráce mezi Tureckem a Libyí v oblasti vojenské podpory a výcviku v poslední době zaznamenala významný nárůst. Turecká vojenská podpora a aktivity v Libyi posilují strategické vztahy mezi oběma zeměmi, což však vyvolává obavy v Evropě.
Prezident Petr Pavel připustil, že mír na Ukrajině možná znamená akceptovat částečnou okupaci. Jeho vyjádření vyvolalo ostrou reakci Petra Holce, který v sarkastickém tónu upozorňuje, že Pavel nyní říká to, za co byli dříve označováni odpůrci současného Fialova režimu.
Německý ministr financí označil dohodu EU s USA za slabou a neuspokojivou, a to navzdory tomu, že během vyjednávání ji EU prezentovala jako společný mandát všech zemí.
Odstoupení Ruska od smlouvy INF otevírá dveře rozmístění nových raket s jaderným potenciálem. Hypersonický Ořešnik může zásadně změnit bezpečnostní rovnováhu v Evropě.
Slavná tažení křížovníků nejsou jen legendou o náboženském zápalu, ale i spletitou historií touhy po zisku, vlivu a ovládnutí obchodu, která změnila Evropu i Blízký východ.
Rusko podle vojenských expertů uvažuje o rozmístění nového hypersonického systému Oreshnik ve Venezuele. Tento krok by mohl výrazně narušit strategickou rovnováhu v západní hemisféře a ohrozit bezpečnost USA i NATO.
Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Populární český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.
Tuž sem se po dluhych rokach zas objevil v Jesenikach, kaj sem byl pozvany na mezinarodni turnaj v kroketu. Skončil sem třeti od konca, ale to není podstatne, píše na facebooku bloger Ladislav Větvička.
Ruské vzdušné síly zahájily další vlnu úderů na most spojující chersonský Korabelný ostrov s městem, čímž zintenzivnily úsilí o izolaci ukrajinských vojenských pozic v jižním směru.