10. srpna 2024 - 04:20
Ani jim to dlouho netrvalo.
V našich denících je to podobné: Hybridní válka, Rusko, Rusko, hybridní válka.
Právě média, která tak způsobně prskají o hoaxech a fake news úpně přehlížejí, jak dané kontroverze vznikly. Po zápase v boxu se ozvala Martina Navrátilová, JK Rowlingová, různí sportovní funkcionáři v USA, Irsku, Británii.
A otevírací ceremoniál s hrůzou sledovali katolíci v domácí Francii, v Itálii, křesťané v USA.. no v zásadě všude.
Z tohoto vyrobit „ruskou operaci“ je už opravdu umění naprosto perfídní mentální gymnastiky.
Jistě, Rusko do takových diskusí vstupuje také, a ano, z toho, že by mělo být jakousi protiváhou "shnilého Západu" zcela jasně dělají jeden z pilířů své komunikace (pokud chcete, propagandy).
Jenže Rusové prostě tu společenskou situaci nevyrobili. Nevyrobili rostoucí příjmové nerovnosti, komunity krutě sociálně vyloučeného obyvatelstva (které pak vybuchuje tak, jak jsme to o víkendu viděli v Anglii), ani neplatí všechny ty vlny intenzivního aktivismu kombinovaného opovrhováním lidmi s „nesprávnými názory", který mnohé tak extrémně irituje.
Zcela extrémně se tato nechutná propaganda o Rusech projevila při úniku emailů špiček Demokratické strany před pár lety. FBI vydala nějaké stanovisko, že za tím údajně stojí ruští hackeři – a média masivně, organizovaně začala řvát o ruských hackerech, což jim dalo důvod, aby ignorovali obsah těch emailů.
A ten zobrazoval americký politický systém v totální nahotě. Špičky Demokratů doslova licitovaly posty ve vládě a ve státní správě, i diplomacii. Podle toho, který donor jim byl schopen dodat kolik peněz, daní jednotlivci a korporace měli získat posty a úřady.
Nebo se tam objevily docela zajímavé narážky na politické dění – například jeden z nejbližších spolupracovníků H. Clintonové někde popisoval, jak došlo k sesazení Kaddáfího. Nebyla v tom žádná demokracie, ale boj o ropu plus naleziště zlata, proto měla o intervenci zájem zejména blízká Francie.
Svět nepochybně je rozpadlý na dva kulturní bloky.
Na aspirační třídy spojené s korporátně-aktivistickými narativy (vezměte si jen, jak do LBTI plus agendy masivně investují americké korporace)
A na tradicionalisty, lidi s konzervativními instinkty, kteří jsou dost zděšeni vývojem ve společnosti.
Své pozice mají i strany a vlády, ale šířit narativy, že toto rozdělení vytvořilo, a že různé společenské otřesy organizuje nějaký konkrétní stát, například Rusko, je přiblblá, hoaxovitá, konspi propaganda.
Svět prostě neovládá Moskva, a naše problémy nezmizí tak, že za vším budeme vidět Kreml.
(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)