Politici a další veřejní funkcionáři například už dále nemohli být zároveň skutečnými majiteli televizí, rádií či novin. Zákon se ve své podobě tak vrací k původní, měkčí definici střetu zájmů, tedy ke stavu, kdy zákon nedopadal na takzvané skutečné majitele.
Pozměňovací návrh pirátského poslance Jakuba Michálka směřující k lex Babiš II byl neústavním přílepkem. Proto jej ÚS zrušil, obsahem zákona se nezabýval. Dnešní nález bude mít za následek „obživnutí“ původní právní úpravy v zákoně o střetu zájmů. Přílepky jsou pozměňovací návrhy přičleněné k obsahově nesouvisejícímu materiálu.
Dle Ústavního soudu přílepek také porušuje zákonodárnou iniciativu. Už v roce 2021 byl totiž samostatným návrhem, který nebyl dosud projednán. Ústavní soud tak vyhověl návrhu 70 poslanců ANO, kteří napadli nejenom způsob jeho přijetí, ale také obsah. Je dle nich výhradně zaměřený proti konkrétní osobě, tedy Andreji Babišovi.
„Vyvodí poslanec Michálek z rozhodnutí Ústavního soudu politickou odpovědnost a vzdá se poslaneckého mandátu, aby dále neprznil český právní řád svým aktivistickým legislativním kutilstvím? Jako právník musel vědět, že jeho pozměňovací návrh je přílepek a že jedná proti vlastnímu poslaneckému slibu,“ apeluje na pirátského poslance Michálka na sociálních sítích Hašek.