Dosavadní průzkumy naznačovaly, že volební hra je zcela otevřená. Rozhodnuto není o vítězi ani o těch, kteří nakonec překročí pětiprocentní hranici. I proto byl střet volebních špiček v České televizi důležitý. Tím spíš, že evropské volby obvykle provází nízká volební účast a každý hlas se bude počítat.
Kandidáti se střetli zejména o budoucnost Evropy a ostře diskutovaný Green Deal, migraci a také právo veta v rozhodování sedmadvacítky.
Řada lídrů se v základním postoji ohledně Green Dealu shodovala, že tlak na boj s klimatickými změnami se podle nich musí zmírnit.
„Green Deal je hezká myšlenka, ale provedení není dobré. Je třeba ukončit operaci Greta a je třeba začít jednat racionálně,“ řekl Vondra. Podle něj musí být budoucí kroky sociálně únosné.
Podle názorů mediálních expertů, které redakce oslovila, byl Vondra v debatě nedůrazný a dokonce zaznělo i slovo "vyčpělý". Veřejnost navíc celé koalici vyčítá to, že není myšlenkově vyhraněná a je to "pelmel" názorů jen s účelem spojit síly, aby "urvali za dobré peníze" pár křesel. Zjevně naráželi na to, že se na jendé kandidátce společně prezentují Vondra a Luděk Niedermayer z TOP 09, kteří jdou názorově velmi často proti sobě.
Nelichotivého hodnocení se dostalo např. i pirátskému kandidátovi Marcelovi Koalajovi, který prý až "fanaticky" obhajoval potřebu Green Dealu, protože naše planeta se "přehřívá" a lidé umírají. Zásadně také propagoval nutnost práva veta, ale bez žádných racionálních důvodů.
A kdo si podle expertů vedl nejlépe?
Debatu podle oslovených mediálních expertů ovládl kandidát Sociální demokracie Lubomír Zaorálek, který využil své letité zkušenosti ve vysoké politice, debatu vedl s klidem a své tvrzení podpíral věcnými argumenty.
„Vy nemůžete dělat tak obrovský společenský pohyb a lidi nechat někde bokem,“ prohlásil v České televizi Zaorálek s tím, že jestli lidé nebudou mít pocit, že v rámci dohody přežijí, tak žádná dohoda nebude.
Zaorálek si také myslí, že skutečnými „zelenými šílenci“ jsou zástupci Volkswagen Group, kteří říkali, že spalovací motory skončí, tlačili na to, ale zjistili, že je předběhla Čína, která elektromobily vyrobí snadněji a rychleji. Takže jim podle Zaorálka ujel vlak.
Co se týče migrace, potřebujeme podle něj evropskou pohraniční stráž, podobnou jako mají ve Spojených státech, pokud chceme udržet Schengenský prostor. Přál by si Evropu prosperující či kulturní a ne zdevastovanou válkou.