Lidé budou opět rozhodovat o dvou milionech korun

regiony

Celkem dva miliony korun vyčlenila z rozpočtu otrokovická radnice, která tak nechá prostor pro rozhodnutí o jejich využití veřejnosti.

Lidé budou opět rozhodovat o dvou milionech korun
Ilustrační foto
25. března 2023 - 07:30

V rámci projektu „POHNI městem!“ mohou lidé v Otrokovicích navrhovat projekty v maximální hodnotě 1 milion korun, které by zlepšily veřejný prostor či jinak pozitivně ovlivnily město. Podávat návrhy může veřejnost od začátku dubna do konce května.

„POHNI městem!“ je projekt založený na principech participativního rozpočtu, kdy se občané mohou zapojit do rozhodování o rozvoji své obce. „Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu a obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit,“ vysvětlila starostka města Otrokovice Hana Večerková.

Letos budou lidé o osudu dvou milionů rozhodovat již potřetí. Celkový objem finančních prostředků zůstává, přesto došlo k drobným změnám v pravidlech. „Zatímco v předchozích ročnících mohly být návrhy v hodnotě maximálně 500 tisíc korun a v každé z místních částí se realizoval jeden projekt, nyní budou moci návrhy být v hodnotě až 1 milion korun a realizovány budou bez ohledu na místní části. Vítězné pak budou ty projekty, které v hlasování získají nejvíce hlasů a vejdou se do finančního rámce dvou milionů korun. Může jít tedy například o dva projekty za milion nebo třeba více menších,“ vysvětlila Hana Jiránková, koordinátorka projektu POHNI městem!.    Návrh může podat každý obyvatel, starší 18 let, který v Otrokovicích žije, nebo zde pracuje anebo studuje. Návrh musí obsahovat popis navrhovaného projektu, odhadované náklady do maximální výše 1 mil. Kč (včetně nákladů na projektovou dokumentaci) a výslednou podobu návrhu. Návrh se podává na formuláři, který je dostupný na webových stránkách www.otrokovice.cz. Poté proběhne posouzení realizovatelnosti návrhů a následně veřejné hlasování. Vítězné projekty jsou vždy realizovány v následujícím roce.

„Z prvního ročníku tak byla loni například vybudována opičí dráha u městské sportovní haly na Baťově, workoutové hřiště v Kvítkovicích, dětské hřiště u školky na Trávníkách, nebo veřejné osvětlení v ulici Milíčova. Letos nás čeká realizace psího hřiště na Trávníkách, doplnění parkovacích míst u Domu s pečovatelskou službou Kvítkovice, instalace cylkomyček u cyklostezek a chytré lavičky na náměstí. Každý ročník přinese vždy něco nového. Může se stát, že navržený projekt v hlasování neuspěje, ale stane se pro nás inspirací k jeho realizaci jinou cestou. ‚POHNI městem!‘ je jedinečná příležitost pro všechny, aby se zapojily do utváření podoby města. Lidé mohou říct, co jim chybí a díky projektu a veřejnému hlasování je také velká pravděpodobnost, že se jejich návrh zrealizuje. Proto vyzýváme širokou veřejnost, aby se zapojila a řekla, co bychom mohli společnými silami posunout vpřed,“ uzavřela starostka města Otrokovice Hana Večerková

Zlínskénovinky.cz informovala Lenka Vaculová, tisková mluvčí města Otrokovice .

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto?ujep)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 14%
transparent.gif transparent.gif
Ne 29%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 57%
transparent.gif transparent.gif