TECHNOhrátky vzdaly hold řemeslné všestrannosti

regiony

Pátá akce projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje v roce 2025 zamířila ve středu 7. května do severovýchodního výběžku Orlickoústecka – konkrétně do více než čtyřtisícového města Králíky.

TECHNOhrátky vzdaly hold řemeslné všestrannosti
TECHNOhrátky v Králíkách
11. května 2025 - 11:30

Malebné prostředí podhůří společně se stále se inovujícím zařízením Středního odborného učiliště opravárenského, dnes zvaného Škola Lipka, poskytují ideální zázemí středoškolákům, kteří se rozhodli spojit svůj budoucí profesní život s technikou a jen jedno řemeslo jim k tomu nestačí.

Zdejším rodinným stříbrem je totiž obor opravář zemědělských strojů, který je ze všech učebních oborů snad tím zcela nejuniverzálnějším. O tom se populární interaktivní formou přijelo přesvědčit přesně sto žáků ze sedmi základních škol nejen Pardubického, ale i sousedního Olomouckého kraje. Nescházelo ani představení dalšího učebního oboru strojní mechanik či maturitního oboru mechanizace a služby a účastníci si rovněž rozšířili praktické obzory do života třeba na stanovišti složek Integrovaného záchranného systému.

Při slavnostním zahájení se úvodního slova ujal radní Pardubického kraje pro školství Josef Kozel, který přítomným nastínil plány na další modernizaci školního zázemí. Starosta Králík a rodák přímo z Dolní Lipky Václav Kubín pak představil své město rovněž coby centrum kultury, sportu i významný bod zájmu milovníků historické vojenské techniky. 

„TECHNOhrátky jsou rozhodně zajímavá myšlenka. Když jsem chodil na základní školu, měli jsme tehdy projekt Automechanik junior a rád na to vzpomínám. Je jedině dobře, že existuje taková příležitost seznámit se s možnostmi středních škol. Poptávka po absolventech technických oborů je na pracovním trhu ustavičně značná. U nás ve firmě je to možná až trochu zvláštní, rádi totiž dáme příležitost každému, aby ukázal, co v něm je. A když má chuť do práce a šikovné ruce, rádi takového člověka najmeme,“ uvedl Jiří Žabka, obchodní zástupce firmy STROM PRAHA Dolní Libchavy, jenž reprezentoval zaměstnavatele v zemědělském sektoru.

Šikovné ruce, nadšené ohlasy. V průběhu dne žáci obešli celý areál školy a stanoviště zámečna, obrobna, autodiagnostika, autoškola, svařovna a integrovaný záchranný systém, kde si mimo jiné vyzkoušeli výrobu kovových štítků ke klíčům, poznávali nástroje, měnili pneumatiku, zdolali dopravní test, na virtuálním trenažéru svařovali a dozvěděli se více o práci policistů, záchranářů i hasičů. Právě kariéra v těchto složkách je pro mnohé tou vysněnou a vyučení v technickém oboru je jednou z cest, jak si pomoct k jeho splnění.

„Na dobrovolné hasiče v okolí stále chodí dost dětí. Aby se zájemce mohl stát profesionálním hasičem, musí mít minimálně maturitu a určitě se velmi hodí, když k tomu umí třeba svářet, má řidičák na nákladní auto a taky si drží fyzičku, aby zvládl testy. Kdyby si ty kurzy platili v civilu, tak to naskáče, na učilišti je však získá zdarma,“ řekl nadstrážmistr Karel Feranec z hasičského záchranného sboru Králíky, který děti na místě seznamoval s technikou.

Přítomní žáci se na učilišti rychle rozkoukali a pustili se do připravených činností. „Doma už svařuji a baví mě to, takže jsem se rád zapojil a neměl jsem z toho strach. Přemýšlím proto o nějaké škole, kde budou svářečské průkazy a Lipka je jednou z variant,“ nechal se slyšet Šimon Sládek z osmé třídy ZŠ Štíty. 

„Můj táta je automechanik a bratr je tady na učilišti ve třeťáku, letos bude končit. Já také uvažuji, že bych šla právě sem. Spíš by mě bavilo dělat něco technického rukama než nějaký typický obor pro holky. Navíc je tu brácha moc spokojený, tak díky němu už vím, jak to na škole chodí,“ prozradila jeho spolužačka Veronika Urbanová.

Trend, že technika je i pro dívky potvrdila Kateřina Vavřínová ze ZŠ a MŠ Damníkov, která se s chutí zapojila na trenažéru autoškoly i při soustružení šroubu. „Bylo to dobré, za volant jsem si sedla poprvé. Moc mě dnešek baví, že jsem si zkusila něco nového. Měnila jsem i pneumatiku a do budoucna si budu umět poradit,“ řekla. 


V tradičních soutěžích o velké ovocné dorty uspěla v manuálních aktivitách výprava ZŠ Jindřicha Pravečka z Výprachtic a ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! zvítězila ZŠ a MŠ Hanušovice. Mimořádnou cenu pro nejúspěšnějšího žáka na svářečském trenažéru – model traktoru John Deere věnovaný firmou Agrodot – si domů odvezl Denis Mirošničenko ze ZŠ a MŠ Staré Město.

Pardubickenovinky.cz informoval Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.technohrátky)


Anketa

Vadí Vám, že prezident Pavel stále nevyhlásil termín podzimních voleb do Poslanecké sněmovny?