Zbořil: Sny paní Čaputové se rozplynuly a podle Pavla, budeme nepřáteli?

politika

<< VIDEO >> Můžeme si říct, že po slovenských volbách Robert Fico, předseda strany SMER-SD splnil  další úkol prezidentky Čaputové, která mu zadala v nezvyklé lhůtě 14 dnů představit ji svou vládu.

Zbořil: Sny paní Čaputové se rozplynuly a podle Pavla, budeme nepřáteli?
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
14. října 2023 - 02:20

Můžete nám to trošku okomentovat pane Zbořile?

„Mně se nejprve zdálo, že paní prezidentka Čaputová vyvíjela určitý tlak na způsob sestavování vládní koalice, a že asi také buď ona nebo její poradci neodhadli svoji pozici a pozici budoucího předsedy vlády i kdyby to byl kdokoliv.  Svým tlakem na sestavení koalice způsobila, že tato koalice vznikla velice brzy. Snad by se vyplatilo, kdyby dostali ti zvolení a nezvolení více času, aby mohli mezi sebou mluvit o své budoucnosti. Takto byli přinuceni rozhodnout se buď-a-nebo, a tak se prostě rozhodli. To je jedna poloha té situace,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.


„Bratislavská“ elita se přepočítala…

„Druhá pozice či úroveň je, že zřejmě politická třída, řekl bych „ta bratislavská“,  to znamená lidé, kteří se považují za politickou elitu, se chovali podobně. Zřejmě snili o tom, že se podaří nějakým způsobem zvrátit výsledky voleb. Jak ve svých komentářích říkali, „překlopit“ je.  Zřejmě předpokládali, že dojde na menšinovou vládu, nebo na prodloužení termínu stávající úřednické vlády.  To ale nemělo oporu v žádných programových myšlenkách. Nikdo neuvažoval o ideové spřízněnosti politických stran. Šlo jim jenom o jména, o vládní křesla, o politickou moc. A tedy o vychvalování jednoho politika a pomlouvání druhých, a jejich soustředění se na to, vysvětlovat  doma a dokonce i v Evropě,  jak je Robert Fico nebezpečný pro budoucnost Slovenska na několik století. Toto měla být cesta k zamýšlenému obejití změny rozhodnutí paní prezidentky pověřit vítěze voleb sestavením nové vlády. Možná měl být vedlejší efektem, jednak vznik potencionálních koalic, které by byly bez Roberta Fica a Smeru, ale také to, že se ti lidé, kteří se museli tak rychle rozhodovat, by stáli jenom na hranici buď a nebo. A ukvapeně se rozhodovali ku prospěchu snů paní Čaputové. Nebo té nižší úrovně bratislavské arogantní politiky.


Ta druhá věc, která s tím také souvisí, je, že zřejmě paní prezidentka byla ve styku s naším panem prezidentem České republiky a že se domlouvali v myšlenkových nebo ideologických vzorcích jako Petr Fiala kdysi nebo před dvěma lety v Praze. Tehdy se také začínalo sestavováním vlády a na Poslaneckou sněmovnu došlo později. Vyvolalo to spoustu otázek a problémů v samotném politickém procesu, ale také problémů fungování téměř všech parlamentních institucí,“ pokračuje Zdeněk Zbořil.

Poražení, kteří se viděli už vítězi, nebudou mít jednoduchou pozici…

„Takže také na Slovensku se začalo jednat o vládě a nejednalo se o Národní radě.  Možná, že už Robert Fico, když byl přinucen jednat rychle, tak se stejně rychle dohodl o potencionální podpoře své koalice v Národní radě. To znamená, že tam už mohou být rozdělená křesla. Nejenom se už ví,  kdo bude předsedou NR, ale I kdo budou místopředsedové, kdo bude v čele parlamentních výborů a tak dále.To znamená, že ten tlak na urychlené jmenování vlády sehrál z hlediska poražených elit nepředpokládanou negativní úlohu. Možná, že budou mít nekoaliční členové Národní Rady velmi těžkou práci s tím, dostat se v tom zákonodárném sněmu na funkce, které jim předseda vlády a jeho partner v předsednictví Národní rady nedopřejí. Předpokládám, že to nebude tak naivně dramatické jako v Poslanecké sněmovně PČR, ale podobně jako v Praze, bude se bude muset kalkulovat s „přeběhlíky“ nebo vnitřní erozí některé z politických stran,“ domnívá se Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXAnketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 17%
transparent.gif transparent.gif
Ne 67%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif