Biden to má nahnuté kvůli krizi komerčních nemovitostí

byznys

Komerční nemovitosti jsou opět v centru pozornosti a pro prezidenta Joe Bidena to nepřichází v nejlepší čas. Na inflačně upraveném základě investice do komerčních struktur v USA klesly z 200 miliard dolarů v roce 2022 na dnešních 173 miliard dolarů.

Biden to má nahnuté kvůli krizi komerčních nemovitostí
Joe Biden, prezident USA
16. června 2024 - 06:05

Komerční nemovitosti jsou opět v centru pozornosti a pro prezidenta Joe Bidena to nepřichází v nejlepší čas. Minulý týden New York Times informoval, že počet komerčních budov v nouzi prudce roste, zatímco nedávná data ukazují, že ceny klesly o 21 % od svého vrcholu. To vyvolává otázku: proč pád komerčních nemovitostí dosud nezpůsobil krizi?

Krátká odpověď zní, že by měl. Na inflačně upraveném základě investice do komerčních struktur v USA klesly z vrcholu 200 miliard dolarů v roce 2022 na dnešních 173 miliard dolarů. Za normálních okolností by to vedlo ke zvýšení nezaměstnanosti a potenciálně k recesi. Přesto americká ekonomika zůstává v plné zaměstnanosti.

Nejzřejmějším vysvětlením je zákon o snížení inflace (IRA) administrativy Joe Bidena. Tento zákon, podepsaný v létě 2022, přináší ohromných 891 miliard dolarů celkových výdajů a byl propagován jako politika zelené energie a průmyslu. Zda uspěje v dosažení zelené transformace nebo rekonstrukce amerického průmyslu, je nejasné, ale nepochybně způsobil explozi ve výstavbě továren, komentuje pro server UnHerd.com Philip Pilkington, makroekonom a investiční profesionál a autor knihy The Reformation in Economics.Na konci roku 2022 činily inflačně upravené investice do výrobní výstavby 82 miliard dolarů. V prvním čtvrtletí roku 2024 vzrostly na 148 miliard dolarů. Investice do komerčních struktur mohly klesnout o 27 miliard dolarů, ale to bylo více než kompenzováno růstem investic do výrobní výstavby o 66 miliard dolarů. Administrativa Joe Bidena to pravděpodobně neplánovala: bylo to jen šťastné, že schválení IRA v roce 2022 přišlo v dokonalý čas na podporu brzy klesajícího trhu komerčních nemovitostí v USA.

Tento šťastný manévr nejenže podpořil americkou zaměstnanost, ale také pravděpodobně zabránil další velké finanční krizi. Kdyby trh s komerčními nemovitostmi explodoval, je pravděpodobné, že by utrpěly banky a finanční instituce poskytující úvěry. Zvláště důležité jsou zde soukromé kapitálové a úvěrové firmy, které vstoupily na trh, aby se zapojily do rizikového půjčování poté, co banky byly po roce 2008 regulacemi zakázány to dělat.

Bidenův IRA udržuje sektor komerční výstavby v chodu, což umožňuje bankám pokračovat ve strategii "extend-and-pretend" vůči jejich problémovým nemovitostním úvěrům. Každých pár měsíců slyšíme o další bance v těžké situaci. Například v únoru New York Community Bancorp zaznamenal ztrátu 252 milionů dolarů, což způsobilo pokles ceny jeho akcií o 38 %. Jediným důvodem, proč takové případy nevytvářejí paniku na trhu, je to, že celkový trh je podporován masivními vládními výdaji.

Psali jsme:

To vyvolává otázku: může tento scénář vydržet až do voleb? S Bidenem již bojujícím v průzkumech kvůli tomu, že voliči považují jeho ekonomickou bilanci za mizernou, by vážná úvěrová krize nebo zhroucení trhu s nemovitostmi mohly být posledním hřebíkem do rakve. Chytré peníze říkají, že krize bude mezi součastností a listopadem udržena pod kontrolou, ale měli bychom očekávat rostoucí známky napětí. Pokud Donald Trump vyhraje volby, jak nyní ukazují průzkumy, zdědí ekonomiku drženou pohromadě gumičkami a kousky provázku.

(hýbl, unherd.com, repro: france24)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?