Svátek má: Vratislav

Byznys

Velikost textu:

Česká ekonomika před invazí ještě rostla, dnes už ale šlape na brzdu

Česká ekonomika před invazí ještě rostla, dnes už ale šlape na brzdu

Jak se vedlo české ekonomice před startem ruské invaze? Podle výsledků HDP za první kvartál to ještě nebylo úplně špatné. Ekonomika vykázala relativně solidní mezikvartální růst o 0,7% a meziročně i díky nízké srovnávací základně roku 2021 zrychlila růst na 4,6%.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
29. dubna 2022 - 10:30

V Česku nás přitom v posledních týdnech měsíční čísla z průmyslu a z maloobchodu spíše zklamala. Ve prospěch ekonomiky ale hovořil silný lednový výkon průmyslu, lepší výkon řady služeb (zejména doprava, pohostinství, hoteliérství) a silné stavebnictví - prudce rostlo zejména státem podporované inženýrské stavebnictví, píše Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Z pohledu poptávky se to odrazilo lepším výkonem investic (hrubá tvorba fixního kapitálu) a pozitivním příspěvkem zahraničního obchodu.Druhý kvartál asi bude již ve znamení lehkého (mezikvartálního) poklesu ekonomiky, na kterou začne dopadat na prvním místě vysoká inflace tlumící spotřebu domácností. Současně s tím konflikt na Ukrajině a horší dostupnost vstupů zhorší situaci v průmyslu a může se odrazit i v pomalejším růstu stavební výroby. Velkou neznámou pro průmysl zůstává dostupnost některých strategických surovin (plyn, železná ruda) směrem k druhé polovině roku. I proto mohou být podniky opatrné ve svých investicích.

Z tohoto důvodu očekáváme v průběhu druhého a třetího kvartálu technickou recesi. Pokud nedojde na skutečné zastavení dodávek plynu z Ruska a nutnost racionalizace spotřeby v průběhu další zimy, měla by být tato recese být mělká a dočasná a česká ekonomika podle našeho odhadu za celý rok 2022 poroste tempem okolo  2%.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
22%
Ne
transparent.gif transparent.gif
57%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
21%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
556
ČEZ
751
ERSTE GROUP BANK A
702.6
KOFOLA CS
241
KOMERČNÍ BANKA
650
MONETA MONEY BANK
71.3
PHILIP MORRIS ČR A
16880
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
665
VIG
538
GEN DIGITAL
532