Čunek má jasno: Jurečka měl skončit ve funkci už dávno

politika

Tvrdá rána od vlivné tváře lidovců. Senátor, bývalý hejtman a někdejší šéf KDU-ČSL Jiří Čunek je přesvědčen o tom, že současný šéf strany Marian Jurečka měl skončit ve funkci předsedy už před několika měsíci.

Čunek má jasno: Jurečka měl skončit ve funkci už dávno
Jiří Čunek
14. června 2024 - 06:05

Lidovci očekávají, že podzimní volební sjezd přinese změny současného vedení strany. Sjezd se koná v Olomouci 18. a 19. října, tedy takřka měsíc po krajských a senátních volbách.

„Vyjádřil jsem se už po střelbě na filozofické fakultě, že s ohledem na výsledky KDU-ČSL, nejen na tu komplikaci s večírkem, jsem byl přesvědčen, že už v té době měl odstoupit z pozice předsedy,“ prohlásil bývalý šéf lidovců Jiří Čunek.

Ministr Jurečka tehdy čelil kritice mimo jiné za to, že neukončil vánoční večírek na svém ministerstvu v den tragické střelby na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, a za to, jak o této skutečnosti komunikoval s médii.

Jurečka začátkem února uvedl, že nebude na podzim obhajovat post předsedy lidovců, pokud strana nezíská v nadcházejících volbách dva europoslance, což se nestalo, neposílí senátorský klub a nedosáhne minimálně na jednu hejtmanskou funkci.„Stanovil si nějaké podmínky, stanovil si je sám, asi ho do toho nikdo nenutil. Na základě těch podmínek je jasné, co má udělat, není to moc o nějaké diskusi. Podmínka nebyla splněna,“ řekl rázně Čunek s tím, že Jurečka by tedy měl z pozice předsedy odejít. Lidovci by se též podle Čunka měli zaměřit na krajské a senátní volby. Otázku předsednictví by měli řešit na sjezdu.

„Určitě je více jmen, po volbách se ukáže, kdo by se o post měl ucházet,“ uvedl Čunek.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich očekává, že na říjnovém sjezdu strany v Olomouci dojde ke změnám ve vedení.

„Do sjezdu je ještě času hodně, ale o konkrétních představách bych nerad mluvil,“ konstatoval jihomoravský hejtman Grolich.

Psali jsme:

Jurečka chce zvážit kroky k vyvození osobní zodpovědnosti za výsledky nedávných eurovoleb, ve kterých jeho strana ztratila jeden z dvou mandátů, a věc prodiskutovat s dalšími členy vedení. V dopise stranickým kolegům uvedl, že zisk jednoho křesla nepovažuje za úspěch.

(hýbl, prvnizpravy, repro: xtv)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?