Občané pozor: Za svobodné myšlení vám hrozí vyhazov

politika

Petr Drulák, profesor v oboru mezinárodních vztahů a v minulosti též dlouholetý ředitel Ústavu pro mezinárodní vztahy a bývalý velvyslanec ČR ve Francii našel zastání.

Občané pozor: Za svobodné myšlení vám hrozí vyhazov
Petr Drulák
19. října 2022 - 06:20

Novinář a bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický zaslal otevřený dopis pirátskému ministru zahraničních věcí Janu Lipavskému. Svůj podpis pod něj připojily další osobnosti. Tématem dopisu je dehonestace profesora Petra Druláka kvůli jeho názorům na válku na Ukrajině. „Je pro nás překvapivé, že zrovna Vám, pane ministře, členovi politické strany, která vznikla na odporu proti cenzuře na internetu, musíme se vší vážností a pravým jménem připomenout toto: Svoboda slova je nedělitelná a je základním předpokladem funkční demokracie a svobodné společnosti. Domnívali jsme se, že právě tyto hodnoty jsou těmi, jimiž se chceme odlišovat od autoritářských států. Bohužel je to ale připomenutí nezbytné,“ napsali autoři dopisu.

Matěj Stropnický a spol. dále v dopise adresovaném ministrovi uvádějí: „V uplynulých měsících jste se prostřednictvím Vám svěřeného ministerského úřadu opakovaně pokoušel dehonestovat prof. Petra Druláka za jeho veřejně přednesené názory na téma války na Ukrajině. Odporují prý totiž linii ministerstva a s fakty pracují selektivně, což je jen mírnější výraz pro šíření tzv. dezinformací.“

Bude si smět říkat, co chce v kotelně, ve skladu nebo při mytí výloh? A nebo ještě hůře, a o práci přijde definitivně či dokonce skončí v jakémsi speciálně zřízeném táboře pro politicky neposlušné jako bylo zvykem v minulém režimu?


„Podněty Ministerstva zahraničních věcí coby zřizovatele se opakovaně zabývaly etické komise Ústavu mezinárodních vztahů, kde je profesor Drulák zaměstnán, aniž kritiku Vašeho úřadu potvrdily. Nepochybně v této souvislosti obdržel profesor Drulák již dvě kárné výzvy od svého bezprostředního nadřízeného, ředitele této veřejné výzkumné instituce Ondřeje Ditrycha. Třetí taková výzva se může stát zákonným důvodem pro Drulákovo propuštění z tohoto pracoviště. Pak si nejspíš bude smět říkat, co chce: v kotelně, ve skladu, nebo při mytí výloh jako za minulého režimu?“ ptají se dále autoři dopisu.

Petr Drulák je profesorem v oboru mezinárodních vztahů, v minulosti byl deset let ředitelem výše zmíněného ústavu, pak 1. náměstkem ministra zahraničí a poté velvyslancem ČR ve Francii. Ještě v letech 2018–2020 vyučoval jako hostující profesor na jedné z nejprestižnějších světových škol: Pařížském institutu politických věd. 

„Není naším cílem zde sepisovat ani zkoumat Drulákovy veřejně prezentované názory, s nimiž můžeme, nebo nemusíme souhlasit. Můžeme s nimi dokonce souhlasit jen někdy, nebo někdy více a jindy méně, a ještě jindy zcela nesouhlasit. Nic to ale pro nás nemění na tom, že zcela zásadně odmítáme snahu Vaši, Vám svěřeného úřadu a jemu podřízeného vedení Ústavu mezinárodních vztahů, prof. Druláka umlčovat, umravňovat, vyvíjet na něj nátlak a hrozit mu vyhazovem z práce,“ konstatují dále autoři otevřeného dopisu a pokračují:

„Rádi bychom Vám připomněli, že Ústav mezinárodních vztahů je veřejnou výzkumnou institucí, nikoli poradním orgánem Vám svěřeného úřadu nebo dokonce ad hoc komisí složenou ze členů Vaší politické strany. Je proto zcela správně, že mají jeho vědečtí pracovníci na různé otázky různé názory. To, že je emeritní pracovníci sdílejí s veřejností prostřednictvím médií, je opět rozhodně v souladu s posláním instituce.“

Ve svém textu vyzdvihli autoři také to, odkud a z jaké politické partaje současný ministr zahraničních věci Jan Lipavský pochází.

„Je pro nás překvapivé, že zrovna Vám, pane ministře, členovi politické strany, která vznikla na odporu proti cenzuře na internetu, musíme se vší vážností a pravým jménem připomenout toto: Svoboda slova je nedělitelná a je základním předpokladem funkční demokracie a svobodné společnosti. Domnívali jsme se, že právě tyto hodnoty jsou těmi, jimiž se chceme odlišovat od autoritářských států. Bohužel je to ale připomenutí nezbytné. Snaha cenzurovat, z pozice síly umlčovat a trestat nesvědčí nikdy o pevném přesvědčení, ale vždy o vlastní slabosti a nejistotě. Vyzýváme Vás tedy, abyste přestal skrze své prostředníky svobodnou diskusi nad válkou na Ukrajině potlačovat a kritiky své politiky existenčně ohrožovat,“ vyzvali Lipavského signatáři otevřeného dopisu.

Také jsme psali:

Dopis podepsaly známé osobnosti zabývající se politikou. Například bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek i jeho předchůdce na tomto postu Jan Kavan, sociolog a bývalý europoslanec Jan Keller, ekonomka Ilona Švihlíková, politolog Jan Májíček, historikové Eduard Chmelár a Stanislav Holubec, právnička Klára Samková, filozofové Petr Kužel a Milan Hauser a další.

Nejsou však jediní, kdo se Petra Druláka zastal. Jeho problémů si povšiml i Daniel Kaiser v týdeníku Echo. „Typ nezařaditelného intelektuála, jakému se v angličtině říká maverick, u nás dnes představuje Petr Drulák. Bývalý velvyslanec ve Francii provokativně komentuje mezinárodní politiku, aktuálně vybočuje při popisu rusko-ukrajinské války, hlavně v otázce jakou roli ve vzniku toho neštěstí hrál Západ. Teď vyšlo najevo, že Druláka se chce zbavit Ústav mezinárodních vztahů, kde má poloviční úvazek. Na jaře mu od ředitele ústavu Ondřeje Ditrycha přišly dva vytýkací dopisy, po třetím může následovat výpověď,“ popsal Kaiser.

Podprou Drulákovi vyjádřila i nově zvolená senátorka za Kroměřížsko, renomovaná právnička Jana Zwyrtek Hamplová, stejně tak jako i předseda strany PRO advokát Jindřich Rajchl. Bude to stačit? V tuto chvíli je to těžké odhadnout, neboť nově chystaný zákon pod taktovkou ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) s cílem identifikovat politicky neposlušné, monitorovat je a pak s nimi zahájit dialog" nevěští nic dobrého.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 41%
transparent.gif transparent.gif
Ne 59%
transparent.gif transparent.gif