Přísaha a SOCDEM vyrazili spoleně do boje proti ERÚ

politika

Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a SOCDEM Michal Šmarda podali společně námitku proti postupu Energetického regulačního úřadu. Podle nich zvedne postup regulátor v příštím roce ceny elektřiny nejméně o 4 tisíce korun.

Přísaha a SOCDEM vyrazili spoleně do boje proti ERÚ
Robert Šlachta, Michal Šmarda
15. listopadu 2023 - 06:05

Předsedové stran Přísaha a SOCDEM, které k sobě nemají příliš ideově blízko, podali v poslední možný den oficiální připomínku Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) za všechny občany a firmy, kterých se návrh ekonomicky a existenčně dotkne. Zároveň včera na dotaz idnes.cz oba potvrdili, že to neznamená jejich spolupráci ve volbách v příštím roce.  

Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti vzroste podle návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) oproti letošnímu roku o 71 procent, to je zdražení v průměru asi o 1 408 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH. Ještě výrazněji stoupne regulovaná část ceny elektřiny pro velké odběratele.

„Jsme jediní politici, kteří danou situaci vzali vážně a situaci řeší. Zítra by bylo pozdě. Zvýšení ceny není o nějaká procenta či nějaká kosmetická věc,“ řekl u budovy ministerstva průmyslu a obchodu předseda SOCDEM Michal Šmarda. Dopad na průměrnou rodinu přes 4 tisíce korun za rok vyplývá podle něj z toho, že taková rodina spotřebuje ročně okolo tří MWh elektřiny.

„Je to v situaci, když už rodiny nemají téměř z čeho žít. Další problém se týká podniků, kde může dojít ke zvýšení až od 200 procent,“ řekl Šmarda s tím, že třeba sousední Německo se rozhodlo masivně pomoci svým firmám kvůli vysokým cenám elektřiny.



Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta pak shrnul body, které jsou důležité z jejich pohledu. Podle něj si distribuční společnosti nesmí diktovat, nabrž úřad je musí kontrolovat a regulovat.

„Žádáme ERÚ, aby transparentně doložil metodiku, jakou došel k takovému zvýšení. Úloha regulátora je, aby kriticky zhodnotil, co mu energetické firmy předkládají. Ne aby promítl 100% požadavků těch, které má regulovat. Požadujeme proto přehled, který detailně uvede, jaké náklady byly regulátorem přijaty a jaké zamítnuty, včetně jasného rozdělení těchto nákladů do nominálních a procentuálních hodnot z celkových nároků.

Například v USA funguje transparentní online seznam přijatých a odmítnutých nákladů regulátorem, aby si tokaždý mohl ověřit. To chceme i v Česku. A taky chceme vědět, jestli vůbec funguje na úřadě Kontrolního odboru, který se zabývá dohledem nad náklady distribučních společností, včetně počtu zaměstnanců a rozsahu jejich pravomocí. Pokud nedokáže ERÚ takovou kontrolu důsledně provádět, nebo se zjistí, že ji vůbec neprovádí, tak by měl být rozpočet úřadu snížen o polovinu. Alespoň bychom ušetřili pár set milionů," uvedl Šlachta a zdůraznil, že drahé energie nesmí v žádném případě položit náš průmysl.

„Důležitá připomínka se týká českého průmyslu. Už nyní je jasné, že energeticky náročné podniky budou muset dostat buď výjimku, nebo kompenzační dotaci, aby takové navýšení vůbec zvládly. Chceme, aby ERÚ začlenilo do svého cenového rozhodnutí oddíl, který se věnuje analýze dopadů zvýšení cen energií na průmyslové spotřebitele. Tato analýza by měla zahrnovat hodnocení přímých a nepřímých nákladů spojených s výrobou, dopad na cash flow, a také dlouhodobého vlivu na investiční rozhodování a pracovní místa v České republice," pokračoval Šlachta s tím, že slovo premiéra Přísaze nestačí, a proto také chce hnutí Přísaha od ERÚ vědět, jaká bude konečná cena energií pro domácnosti.

Psali jsme:

„Vzhledem k tomu, že vláda předpokládá, a tak to i prezentoval premiér Fiala, že nižší tržní ceny energií budou částečně kompenzovat vyšší distribuční tarify, je nutné, aby ERÚ garantoval, že to tak i bude. Požadujeme, aby ERÚ začlenil do svého cenového rozhodnutí detailní výpočty a analýzy dopadu tohoto návrhu na KONEČNOU cenu pro domácnosti," uvedla dále předseda Přísahy s tím, že vláda se nemůže jen tak zbavit odpovědnosti za obnovitelné zdroje a přenést vše na odběratele.

(jar, prvnizpravy.cz, foto repro: fb profil)


Anketa

Měla by Danuše Nerudová odstoupit z kándidátky STANu do eurovoleb?

Ano 68%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 15%
transparent.gif transparent.gif