Štefec: Možná je ještě čas to zastavit, ale moc ho nezbývá

politika

Chciválka Černochová, Kašpárkova Kalupinka na pozici ministra obrany ČR, bude mít nejspíš problém. Možná i dva. Nebo tři, píše na facebooku Jaroslav Štefec.

Štefec: Možná je ještě čas to zastavit, ale moc ho nezbývá
Jaroslav Štefec
17. června 2024 - 02:20

Tím prvním je slovenskou vládou avizované vyšetřování legálnosti převodu slovenských stíhaček MiG-29 na Ukrajinu, který byl podle všech indicií v rozporu se slovenskými zákony. Pokud se to prokáže, bude s vysokou pravděpodobností vydán mezinárodní zatykač na jejího poradce, bývalého ministra obrany Jaroslava Nadě.

Ten ostatně dobře věděl, proč před vyšetřováním korupčních afér z období jeho ministrování raději „rychle odešel“ do "zaslouženým odměnám" podstatně nakloněnější Prahy. S jeho radami Černochová a lidé kolem ní zřejmě počítají při přípravě nenápadných cestiček pro směrování „nadbytečných“ peněz do správných kapes v rámci připravovaných velenákupů naprosto zbytečných a předražených zbraní.

Na problém „Naď“ přímo navazuje fakt, že po porážce party politických mimoňů v čele ČR v příštích volbách dost možná dojde k vyšetřování legálnosti svévolného předání hlavní výzbroje AČR ukrajinské armádě i v ČR. Což může dopadnout fatálně jak pro Černochovou, tak pro Fialu a možná i další figurky českého politického panoptika.


Naprosto stejně můžou na celou partičku dopadnout již zmíněné připravované nákupy nesmyslně předražených zbraňových systémů, navíc bez jakéhokoliv přínosu ke zvýšení bezpečnosti ČR. Například švédských náklaďáků Volvo namísto Tater, nebo „supermoderních“, 40 let starých Leopardů.

Margo těch Leopardů pár poznámek z čínské studie o roli tanků v budoucích válkách, vycházející z ukrajinských zkušeností:
  1. Konflikt na Ukrajině ukázal, jak zastaralé jsou na bojišti moderní tanky.
  2. Čínské tanky nové generace nebudou vybaveny silným pancířem a velkorážnými děly.
  3. Nové tanky budou vybaveny systémem aktivní ochrany proti dronům a střelám a budou působit jako informační uzly, schopné vést boj na velké vzdálenosti a fungující jako řídicí centra pro bezpilotní systémy.
  4. Výzbroj tanků bude zaměřena na podporu pěchoty, nikoli na boj tank versus tank.
Tanky nové generace s bezobslužnou věží, schopností vypouštět a přijímat drony a s menším bojovým prostorem budou podstatně lehčí a daleko efektivnější než tanky současné.

Přesně totéž, tj. podstatná změna bojových rolí a technologických základů konstrukce, platí i pro letadla, bojová vozidla a vrtulníky, o jejichž nákupech dnes rozhoduje politická věrchuška podle pokynů z USA od zeleného stolu, bez jakékoliv analýzy jejich přínosu pro obranyschopnost ČR.

Díky Černochové a Fialovi se Česká republika během několika málo let stane skládkou vojensky bezcenného, obchodně těžce předraženého neudržovatelného amerického a německého šrotu a česká armáda skanzenem zoufalství a bídy doby, kdy v ČR vládla pětikoalice. Navíc s nesplacenými stamiliardovými dluhy, blokujícími jakýkoliv rozvoj ozbrojených sil a zatěžujícími mnoho generací českých občanů nutností jejich splácení.

Možná je ještě čas to zastavit, ale moc ho nezbývá, dodává Jaroslav Štefec.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?