19. června 2024 - 14:10
„Dnes večer uplyne 82 let od chvíle, kdy němečtí okupanti zavraždili protektorátního ministerského předsedu generála Ing. Aloise Eliáše. Když se stal v dubnu 1939 protektorátním premiérem, byla část naší veřejnosti šokována, že se voják a vlastenec propůjčil ke spolupráci s okupanty. Jiní lidé věřili, že legionář a známý generál udělá vše možné, aby náš národ v těžkých chvílích ochránil. Gen. Eliáš se tehdy vyjádřil takto “Přijmu-li tuto nabídku, nakonec mne oprátka nemine. Nepřijmu-li tuto funkci, dostane to možná nějaký darebák, který může našemu národu a vlasti způsobit nedozírné škody. Proto jest mou povinností přijmout to.“ Byla to prorocká slova…
Alois Eliáš se narodil 29.9.1890 v rodině krejčího na Královských Vinohradech. Po absolvování České vysoké školy technické si na jaře 1911 jako geodet našel zaměstnání u firmy, která prováděla stavební železniční práce na různých místech monarchie. Po vypuknutí 1. světové války narukoval k c. a k. pěšímu pluku 28, s nímž odjel na východní frontu. Zde padl po několika dnech do ruského zajetí, byl převezen do vnitrozemí Ruska a jako zajatec se věnoval své geodetické práci, tentokrát pro ruského cara. V zajetí se Eliáš přihlásil do čs. legií a v říjnu 1917 odjel do Francie. Tam absolvoval důstojnickou školu v St. Maixent a jako příslušník 21. čs. střeleckého pluku se zúčastnil krvavých bojů na Aisně a u Terronu, kde byl vyznamenám např. řádem Čestné legie.
Zpět do vlasti se vrátil na počátku ledna 1919 a ihned se zapojil do války s Poláky na Těšínsku i bojů proti maďarským bolševikům na Slovensku. Po jejich skončení se rozhodl být profesionálním vojákem. Později absolvoval Vysokou školu válečnou v Paříži a prošel mnoha významnými vojenskými funkcemi, působil na Hlavním štábu v Praze, byl velitelem chomutovské 2. pěší brigády, v roce 1933 se stal velitelem 3. divize v Litoměřicích a na podzim 1935 převzal funkci velitele nově zřízeného V. sboru v Trenčíně. Byl také stálým členem čs. delegace na konferenci pro omezení zbrojení v Ženevě, zde se spřátelil s ministrem zahraničí Edvardem Benešem.
Ve vrcholové politice se Eliáš ocitl v podstatě náhodou, když byl po osudných mnichovských událostech 1. prosince 1938 jmenován ministrem dopravy v Beranově vládě, jež se 16. března 1939 změnila ve vládu protektorátní. O pět týdnů později se stal Eliáš jejím předsedou. Ač obviňován některými z kolaborace a zrady, byl již od prvních dnů v úzkém kontaktu s představiteli odboje, sám patřil mezi zakladatele vojenské odbojové organizace Obrana národa, napojen byl i na další - Politické ústředí, ÚVOD a Petiční výbor věrni zůstaneme (PVVZ).
Psali jsme:
Až do svého zatčení byl Alois Eliáš i ve spojení s Edvardem Benešem, který v té době stál v čele zahraničního odboje. Eliáš vedle toho financoval rodiny zatčených odbojářů. Jeho rozsáhlá odbojová činnost nezůstala utajena Němcům a gestapu. Již v den příchodu Reinharda Heydricha do Prahy 27. září 1941 byl v Černínském paláci zatčen a vyslýchán včetně mučení. Nikoho vedle gestapu již známých skutečností neprozradil a v inscenovaném “soudním procesu” konaném 1. října 1941 v budově řídící úřadovny gestapa v Praze byl za zločiny velezrady, zemězrady a podporování nepřítele odsouzen k trestu smrti. Byl nucen pronést v protektorátním rozhlase potupný projev. V ykonání rozsudku smrti bylo Hitlerem odloženo na neurčito (původně žádal protektorátní prezident Hácha o milost pro Eliáše) a expremiér byl držen na Pankráci jako rukojmí. Jeho osud byl však zpečetěn po úspěšném útoku československých parašutistů na Heydricha.
V pátek 19. června 1942, tedy den poté, co sedm našich parašutistů svedlo v Resslově ulici svůj poslední boj s nacistickou stonásobnou přesilou, byl Alois Eliáš na přímý rozkaz říšského vedoucího SS Heinricha Himmlera odvezen na střelnici v Praze-Kobylisích a tam byl zastřelen. Těsně před popravou měl ještě odhodit svůj klobouk a odmítl i pásku přes oči, aby se mohl podívat do očí svým vrahům. Stal se tak jediným předsedou vlády okupované země, kterého nacisté popravili pro jeho odbojovou činnost. Čest památce hrdiny, pana generála Aloise Eliáše," uzavřel svůj komentář advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (PRO).
(jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)