Mužná čest velí jediné: omluvit se a rezignovat, říká Hašek

politika

Karlova univerzita požaduje další vyšetřování střelby na Filosofické fakultě. Zpráva policie se jí totiž nezdá dostatečná a univerzita se domnívá, že nebyly dostatečně vyšetřeny všechny okolnosti incidentu.

Mužná čest velí jediné: omluvit se a rezignovat, říká Hašek
Střelec z Filosofické fakulty UK
18. června 2024 - 13:22

MF Dnes zrekonstruovala z policejních dokumentů velice podrobně tragickou událost střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Mimo jiné z nich vyplývá, že šest policistů dorazilo do hlavní budovy jen pár minut po vrahovi, ale zatímco on se připravoval ve čtvrtém patře na záchodech na střelbu, policisté prošli přízemí, nahlédli jen do prvního patra, dál jej nehledali a odešli. Přitom bezprostředně po tragédii vykládal ministr vnitra Vít Rakušan do kamer, jak vše ze strany policie proběhlo v pořádku.

Na informace, které nyní prosakují do veřejného prostoru, zareagoval na svém facebooku advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (PRO).

„Mužná čest velí jediné - omluvit se pozůstalým i celé republice a rezignovat, bez výmluv, bez vytáček, prostě udělat to, co by se slušelo ve slušné demokratické zemi po zjištění následujícího - masový vrah David Kozák, který zabil na filozofické fakultě čtrnáct lidí a předtím otce s miminkem v kočárku v Klánovickém lese a doma svého vlastního otce, vešel do budovy filozofické fakulty v Praze na náměstí Jana Palacha ve 13:23 hodin. A už z ní neodešel. Pár minut po něm dorazily do školy dvě policejní hlídky – šest policistů. Zatímco Kozák se připravoval ve čtvrtém patře na záchodech na zabíjení lidí, policisté prošli přízemí, nahlédli jen do prvního patra, dál jej nehledali a odešli. Právě proto se se závěry policie – že nikdo nepochybil – nechce smířit Univerzita Karlova ani pozůstalí a podávají proti vyšetřování stížnost," okomentoval nové poznatky Hašek, který zároveň vyzval ministra vnitra a šéfa STANu k rezignaci.Ke kritice se přidal také lékař a poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek.

„Po bitvě je každý generál, ale upřímně, tohle bezchybné opravdu nebylo! Pokud mi je vyčítáno, že se v tomto angažuji, tak ano, mám zkušenosti s Integrovaným záchranným systémem. Nacvičovali jsme snad všechny varianty, co se kdy mohou stát.

Bylo mnoho indicií, že by mohl spáchat víc než jen sebevraždu, ale přístup policie tomu vůbec neodpovídal. Ministři už rezignovali kvůli záležitostem, které se ve srovnání s tím, co se stalo, jeví jako malicherné, ale Rakušan se tam bude držet jako veš košile a slaboučký Fiala ho podrží a ještě pochválí!

Rád bych věděl, co z toho nakonec bude.

Nejdříve říkají a vydávají zprávu, že policie nepochybila, a nyní vycházejí najevo podrobnosti, které jasně hovoří o tom, že policie pochybila!

Policisté už věděli, že míří do Prahy, je pravděpodobně ozbrojený, v jeho bydlišti je zastřelený otec, a přesto si mysleli, že půjde na zkoušku do Celetné?

Hlídka prohlédne 1. a 2. patro a na další dvě se vykašle? Proč? Zvlášť když tam byli hodinu. Projít patra je záležitost 15-30 minut. Vrah trávil 90 procent svého studijního času v hlavní budově, tudíž ji znal nejlépe. Proto je pro mě nelogické stáhnout policisty na jinou adresu a nenechat tam alespoň dva členy hlídky pro kontrolu. Zde selhalo velení. A je toho víc…

Psali jsme:

Proč se neřeší odpovědnost těch, kteří se dopustili zásadních chyb? Jak je možné, že ministři už rezignovali kvůli mnohem menším záležitostem, ale v tomto případě se neděje nic?
 
Včerejší vysílání CNN jasně ukázalo, jak závažné byly chyby v postupu. Je smutné vidět, jak se situace bagatelizuje a zlehčuje, místo aby se řešila odpovědnost a přijímala opatření, která by zabránila opakování podobných tragédií.

Tato situace je frustrující a znepokojující. Očekáváme, že ti, kteří mají odpovědnost za bezpečnost a ochranu občanů, budou jednat profesionálně a důsledně.

Když se to nestane, důvěra veřejnosti se hroutí. Chyby se stávají, ale je třeba je přiznat a řešit, nikoli zametat pod koberec," zakončil svůj komentář na facebooku Mašek.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?