Padne vláda? Ministr školství Bek varuje koaliční partnery

politika

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) prohlásil včera ve Sněmovně při interpelacích, že by strana STAN nemusela podpořit rozpočet, což by se faktický rovnalo vyslovení nedůvěřy vládě a jejímu následnému pádu.

Padne vláda? Ministr školství Bek varuje koaliční partnery
Mikuláš Bek, ministr školství
14. června 2024 - 07:22

Bek označil za realistický odhad nedávné studie think-tanku IDEA, podle něhož je třeba pro příští rok zvýšit výdaje na školství alespoň o 37 miliard korun, aby vláda dostála programovému prohlášení. Pokles pod 4,5 procenta ale Bek nepokládá na rozdíl od studie za pravděpodobný.

„Nechtěl bych být u rozpočtu a nebudu u rozpočtu, který by nenaplňoval programové vládní prohlášení,“ řekl ministr.

Koaliční vláda se zavázala v prohlášení usilovat o to, aby veřejné výdaje na vzdělávání a školské služby odpovídaly v poměru k hrubému domácímu produktu alespoň úrovni průměru zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tyto státy v roce 2020 do vzdělání investovaly z veřejných peněz v průměru 5,1 procenta HDP, v Česku podíl činil 4,5 procenta HDP.Bek zároveň znovu přislíbil usilovat o navýšení tarifních platů učitelů, o čemž by měla vláda jednat v horizontu několika měsíců

„Není potřeba se obávat o to, že by nebyly zajištěny prostředky na platy učitelů, protože to je mandatorní výdaj státního rozpočtu,“ konstatoval ministr Bek. Zákon ukládá státu vyčlenit na platy učitelů sumu, aby dostávali v průměru 130 procent průměrného platu.

Psali jsme:

Bek dále uvedl, že plat středoškolského učitele loni dosáhl v průměru 54 tisíc korun, což bylo 123 procent průměrného platu. U učitelů na základní škole to bylo 52 tisíc korun, což představovalo 120 procent průměrného platu, řekl Bek. Podle něj nižší uváděné částky započítávají platy středoškolských učitelek na mateřských školách.

(dan, prvnizpravy.cz, repro: cnn prima)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?