Vláda Petra Fialy vede Česko k historickému zadlužení

politika

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ostře kritizovala současnou ekonomickou situaci v České republice a její zásadní výtka směřovala k současné pětikoaliční vládě a premiérovi Petru Fialovi (ODS).

Vláda Petra Fialy vede Česko k historickému zadlužení
Alena Schillerová (ANO)
5. června 2024 - 07:03

Podle jejích slov se schodek rozpočtu na konci května vyšplhal na neuvěřitelných 210 miliard korun. Tento deficit přichází navzdory absenci lockdownů a energetické krize, což zvedá otázky nad způsobem, jakým současná vláda hospodaří.

Schillerová ve svém nedávném příspěvku na sociální síti X zdůraznila, že takto vysoký deficit vznikl i přes omezené investice, konkrétně zmínila SFDI, kde došlo k poklesu o 8,3 miliardy korun. Tento fakt podle ní ukazuje na trestuhodné zaškrcení hospodářství a rezignaci na potřebné úspory, což následně vedlo k růstu šedé ekonomiky.

Zásadní je také její výtka směrem k současné vládě a jejímu premiérovi Petru Fialovi. Schillerová uvedla, že k 31. květnu 2024 vláda zadlužila Českou republiku o dalších 859 miliard korun. Tento nový dluh za necelé tři roky překonal dluh, který ministři financí předešlé vlády vykázali za celých osm let, a to včetně náročného období pandemie covid-19.Další kritikou bývalé ministryně financí je zvyšování daní a odvodů, které dle jejích slov vedlo k zadlužení každého občana České republiky o 82 tisíc korun. Tato čísla jsou alarmující a vedou k vážným otázkám ohledně efektivity a odpovědnosti hospodaření současné vlády.

(z příspěvku A. Schillerové na síti X)

Je zřejmé, že kritika Aleny Schillerové má své opodstatnění. Současná vláda by měla předložit jasný plán, jak hodlá situaci řešit a jaké konkrétní kroky podnikne k zamezení dalšího prohlubování dluhu. Bez toho se obavy z dalšího zhoršení ekonomické situace mohou stát realitou, což by mělo vážné důsledky pro celou zemi.

Psali jsme:

V době, kdy je nutné hledat úspory a efektivní investice, je nezbytné, aby vláda přijala odpovědnost za své kroky a začala jednat v zájmu všech občanů. Pokud se tento trend zadlužování nezmění, může Česká republika čelit ještě větším ekonomickým problémům v budoucnu.

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 10%
transparent.gif transparent.gif