Znásilnil nezletilou a po roce trestu teď usiluje o zlato

politika

Steven van de Velde byl uznán vinným ze znásilnění dvanáctileté britské dívky. Po odpykání pouhého jednoho roku ze čtyřletého trestu mu byl však umožněn návrat k tréninku a nyní je prý už "laskavý" a užívá si olympijského klání.

Znásilnil nezletilou a po roce trestu teď usiluje o zlato
Steven van de Velde
31. července 2024 - 06:05

Když Steven van de Velde stanul před soudem poté, co byl uznán vinným ze znásilnění dvanáctileté britské dívky, soudce mu řekl: „Trénoval jste jako potenciální olympionik. Vaše naděje na reprezentaci vaší země nyní leží v troskách." Ale po odpykání pouhého jednoho roku ze čtyřletého trestu mu byl umožněn návrat k tréninku.

Deset let po spáchání tohoto činu, van de Velde zaujal své místo na nejprestižnějším sportovním pódiu světa. Když kráčel pod stínem Eiffelovy věže na volejbalový kurt, byl vypískán. Zdá se, že diváci byli konečně sjednoceni – něco, co „inkluzivní“ zahajovací ceremoniál s drag queens a vybledlými popovými hvězdami nedokázal. Nesouhlas publika rozčilil van de Veldeho spoluhráče Matthewa Immerse, který reportérům řekl: „On si odpykal svůj trest a teď je opravdu laskavý.“

Van de Velde neměl obhajovat sám sebe před mezinárodním tiskem. Z tisíců soutěžících, pouze jemu byla udělena speciální výjimka zodpovědnosti poskytovat rozhovory médiím. John van Vliet, tiskový mluvčí nizozemského týmu, vystoupil za něj. Byl velmi otevřený o své roli a přiznal: „Chráníme odsouzeného násilníka dětí.“ Na otázku, jaký vzkaz výběr tohoto hráče posílá obětem sexuálního zneužívání, van Vliet odpověděl: „Nemám žádný vzkaz.“



Ale bez ohledu na to, zda van Vliet má co říct, účast van de Veldeho posílá silný signál podle odhadu jedné ze čtyř žen, které byly znásilněny nebo sexuálně napadeny, a odhadovaným jedné z deseti dívek, které utrpěly dětské sexuální zneužívání. Říká jim, že na nich nezáleží. Říká jim, že budoucnost jejich násilníka je důležitější než jejich vlastní, komentuje ve svém článku server UnHerd.com.

Zdánlivě těžké morální rozhodnutí, zda umožnit dětskému násilníkovi soutěžit, bylo přenecháno Mezinárodním olympijským výborem (MOV) na Nizozemce. I když je to standardní postup, vzhledem k trestným činům, za které byl odsouzen, je to zbabělé vyhýbání se povinnosti výboru.

Stojí za to mít na paměti maličkosti, které mohou zničit ambice olympijských nadějí. Letos byla japonská gymnastka Shoko Miyata poslána domů svým týmem poté, co byla spatřena s cigaretou. Na předchozích hrách byla americká atletka Sha’Carri Richardson vyloučena ze soutěže poté, co kouřila marihuanu – což sotva je droga zvyšující výkon. Zdá se, že Nizozemci nemají takové výhrady.

Je ironií, že van de Velde získal vzácnou čest stát se olympionikem v době, kdy západní svět prochází vlnou rušení kultury a cenzurujících sentimentů. Zdá se, že člověk může spáchat podle představy nejohavnější zločin a jeho spoluhráči, ba dokonce jeho země, budou stát při něm, pokud dokáže dostatečně dobře zahrát míč přes síť.

Psali jsme:

Být olympionikem není jen o reprezentaci své země, ani o vrcholu lidského úspěchu: jde také o to být vzorem. Je to čest, která je udělena jen velmi málo vynikajícím sportovcům, kteří symbolizují excelenci čistého sportu.

Přesně před stoletím v Paříži bylo poprvé použito motto Citius, Altius, Fortius („Rychleji, výše, silněji“), aby podle slov spoluzakladatele MOV Pierre de Coubertina „reprezentovalo program morální krásy“. Dnes však, při pohledu na skvrnu, kterou van de Velde přinesl do her, tento vznešený cíl zní prázdně. Ale hanba jeho zločinu není jen jeho vlastní. Patří všem těm, kteří jsou ochotni přehlédnout dětské znásilnění pro šanci na medaili.

(jk, UnHerd.com, repro: insider news)


Anketa

V případě, že by hnutí ANO v příštím roce sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?